Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 19-8-2022 07:07:40

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4979 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Szkolne Astrobazy na szlaku Keplera ... Żagań

Wydarzenia gil, UZ,astrobaza Projekt Astrobazy na szlaku Keplera pomysłu prof. Janusza GilaProfesor Janusz Gil od dłuższego czasu postuluje realizację swojego pomysłu na rozszerzenie projektu Astrobazy na nasze województwo lubuskie. Jest w nim bowiem jedno zaczarowane astronomią miejsce, gdzie mieszkał Johanes Kepler, a miejsce to nazywa się Żagań. Od lat Profesor darzy nas wielką sympatią, nie zawsze dwustronną - a szkoda. Niczym nie zrażony astronom realizuje swoją nieskrywaną miłość do wielkiego astronoma Keplera wspierając wszelkie działania mające na celu przyciągać młodzież i dorosłych do astronomii i nauk ścisłych. Żagań może, a nawet powinien, stać się Perłą w Koronie tego projektu.


I choć nie wszystkie pomysły dają się zrealizować, to ten akurat ma jak najbardziej realne szanse bytu. Projekt astrobaz powstający w Kujawsko Pomorskiem można z powodzeniem rozszerzyć na dowolny inny obszar naszego kraju. Tym bardziej, że Polska ma ogromne tradycje astronomiczne, o czym czasami potrafimy skutecznie zapominać. Tu jednak zyskać może całe nasze społeczeństwo, a młodzież szczególnie.

Nowoczesne technologie, najnowsza nauka we wszystkich dziedzinach, to jest to co ogniskuje w sobie astronomia. Jest to dobry sposób na rozwój młodych ludzi we wszystkich kierunkach tak potrzebnych dzisiejszej gospodarce i światu. Od matematyki, przez fizykę, najnowsze technologie po informatykę.

obserwatorium, astronomia, wieża, astrobaza Wieża Bismarcka czeka na swojego nowego gospodarza i na astronomie jest szeroko otwarta Potencjalnym miejsce na jedno z takich obserwatoriów jest właśnie Żagań. To tu od kilku lat grupa pasjonatów astronomii czyni starania by powstało obserwatorium astronomiczne. Przez cały ten czas gromadzą oni środki na fundusz budowy tego obiektu i jego wyposażenie. Prowadzą działalność popularyzatorską mająca na celu uczynić z mieszkańców miasta najlepiej zorientowanymi ludźmi w naukach ścisłych w tym szczególnie astronomii. Astrobaza to rozwinięcie ich pomysłu na obserwatorium na wieży Bismarckiej, którą sobie upatrzyli jako miejsce, gdzie mogliby kontynuować i rozwijać swoją działalność.

Zaletą tego wyjątkowego pomysłu jest to, że jego inicjatorem jest ośrodek astronomiczny i uczelnia akademicka. Rozwijanie młodych ludzi w ramach astrobaz ma ich przygotować do realizacji zadań naukowych na szczeblu uczelni, np. w ramach studiów czy pracy naukowej. Nim jednak do tego miejsca dotrą, będą w stanie pod okiem najlepszych naukowców dorastać i rozwijać się w oczekiwanych kierunkach. Będą w ten sposób najlepiej przygotowani do wyboru profilu studiów i dalszego swojego rozwoju.

Opanowanie nauki na wysokim poziomie wymaga czasu. Zaczynając od młodzieńczych lat są oni w stanie stać się wirtuozami i mistrzami w naukach ścisłych i nie tylko. Studia staną się dla nich kontynuacją dawno rozpoczętej pracy. Unikną tym samym stresu i napięcia towarzyszącego wyborom studiów i planom życiowym. Tak zainwestowane pieniądze zwrócą się naszemu społeczeństwu wielokrotnie. Tym samym doczasowe próby modyfikowania procesu edukacyjnego młodzieży ulegną naturalnej ewolucji, a nie rewolucji. Ten naturalny proces da rozwiązanie problemu wykorzystania wiedzy i umiejętności w optymalny sposób przez każdego młodego obywatela naszego regionu. Kształtowana od młodzieńczych lat aktywność zajmie miejsce obecnej biernej postawy i poddawania się nurtom panującym wokół nich.

Projekt astrobaz stanie się brakującym ogniwem w procesie, którego uczestnikami jesteśmy my wszyscy, od rodziców począwszy przez młodzież na nauczycielach skończywszy. Ogniwo to zapewni ciągłość rozwoju i edukacji od końca szkoły gimnazjalnej i średniej po studia i dalej, o co od lat czynione są starania. Skończy się problem z dokonaniem wyboru co dalej po gimnazjum i ogólniaku czy innej szkole średniej. A szczególnie zdolna młodzież znajdzie miejsce i sposób na wykorzystanie swojego potencjału.

Jak się okazuje sama inwestycja nie jest w cale tak kosztowna jak można by się tego spodziewać. Z drugiej strony będą to najlepiej wydane pieniądze. Potrzebne zaplecze, przynajmniej w przypadku Żagania już istnieje. Wystarczy tylko rozwinąć skrzydła.

Pomysłodawca astrobaz w Lubuskiem prof. Janusz Gil:

Pomysł uruchomienia pierwszych astrobaz na Ziemi Lubuskiej popierają władze regionu. Jak mówi marszałek Elżbieta Polak, gminy realizujące ten projekt mogłyby liczyć na wsparcie z funduszy unijnych:Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
26,612,852 unikalne wizyty