Neptun – gazowy olbrzym, ósma, najdalsza od Słońca planeta w Układzie Słonecznym. Nazwa planety pochodzi od rzymskiego boga mórz Neptuna. Wśród planet Układu Słonecznego jest czwartą pod względem średnicy i trzecią pod względem masy. Neptun jest ponad 17 razy masywniejszy od Ziemi i trochę masywniejszy od swojego bliźniaka, Urana, który ma masę prawie 15 razy większą od masy Ziemi. Krąży wokół Słońca w odległości około 30 razy większej, niż dystans Ziemia-Słońce. Jego symbol astronomiczny to Neptune
, stylizowana wersja trójzębu Neptuna.
Lato to piękna pora do obserwacji, a szczególnie jego druga połowa, gdy noce staną się ciemniejsze, a słońce schowa się poniżej 18 stopni pod horyzont. Ciepło letniego wieczoru sprzyja spędzaniu nocy pod gwiazdami. zima tego powiedzieć się nie da i wytrwają tylko najsilniejsi. Cóż więc na nas czeka tej nocy? Zobaczmy i wykorzystajmy każdą chwile pogody i nie dajmy się terroryzować komarzycom.
Ciekawe zjawisko pojawi się nad Polską
W ciągu kilku najbliższych nocy powinniśmy zobaczyć na niebie pierwsze meteory z ciekawego roju Alfa Aurigidów.
Rój ten został odkryty przez niemieckich obserwatorów C. Hoffmeistera i A. Teichgraeberga w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1935 roku. Mieli oni możliwość zaobserwowania około 30 meteorów w ciągu godziny.
Aktywność Alfa Aurygidów trwa od 25 sierpnia do około 7-8 września, a poza maksimum potrafi ona sięgać nawet poziomu 7 meteorów na godzinę.
Rój potrafi sprawiać niespodzianki. Przykładowo, w latach 1935, 1986 i 1994 jego aktywność sięgała nawet 30-40 meteorów na godzinę, a w roku 2007 przekroczyła sto. W zwykłym maksimum możemy liczyć na 5-15 "spadających gwiazd" w ciągu jednej godziny obserwacji.
Tegoroczne maksimum spodziewane jest 1 września w okolicach godziny 15 naszego czasu, czyli w czasie niekorzystnym dla obserwatorów w Polsce. Maksimum aktywności Alfa Aurigidów jest jednak szerokie i nieregularne. W związku z korzystnym układem faz Księżyca (nów wypadający 27 sierpnia), na pewno warto sprawdzić co będzie się działo z rojem wychodząc na obserwacje choćby w nocy z 31 sierpnia na 1 września i z 1 na 2 września. Trzeba tylko pamiętać, że Alfa Aurigidy możemy obserwować dopiero w drugiej połowie nocy, bo wtedy ich radiant (a więc miejsce, z którego wylatują meteory) znajduje się na tyle wysoko nad horyzontem, że możemy liczyć na rozsądną liczbę meteorów.
Zobacz Neptuna przez lornetkę
Neptun, który jest obecnie najdalszą planetą w naszym Układzie Słonecznym, znajduje się w opozycji. Jego jasność pozwala na zobaczenie go za pomocą lornetki lub niewielkiego teleskopu.
Neptun jest jednym z najtrudniej dostrzegalnych planet w Układzie Słonecznym. Wszystko dlatego, że ma średnicę 50 tysięcy kilometrów i jest odległy od Słońca o 4,5 miliarda kilometrów.
Trudniej jest zobaczyć tylko Plutona, ale on od jakiegoś czasu do grona planet już nie należy.
Obecnie widoczna jasność Neptuna sięga 7.8 magnitudo, co sprawia, że zobaczyć go można jedynie za pomocą lornetki lub też niewielkiego teleskopu.
Ciekawostką jest to, że teoretycznie podczas opozycji można byłoby planetę zobaczyć gołym okiem, ale po pierwsze wyłącznie w bardzo ciemnym miejscu, po drugie dysponując bardzo dobrym wzrokiem, a po trzecie korzystając w zupełnie pozbawionego chmur nieba i bez zmętnienia atmosfery.
Przeszkodą jest natomiast jasność nieba, ponieważ w sierpniu słońce nadal znajduje się pod horyzontem na tyle krótko, aby nie następowało całkowite ściemnienie nieba.
Wobec tego najsłabsze obiekty nie są tak dobrze widoczne, jak w długie zimowe noce.
Aby zobaczyć Neptuna najbliższych nocy trzeba skierować lornetkę lub teleskop w okolicach północy na niebo południowe, a dokładniej na środkowo-wschodnią część gwiazdozbioru Wodnika.
Jeśli obserwacje zaczniemy przed północą, to planeta będzie widoczna na niebie wschodnim, po północy zaś na niebie zachodnim.
Opozycja to moment w którym dla obserwatorów na Ziemi planeta znajduje się dokładnie naprzeciw Słońca, czyli w opozycji do niego. Neptun obiega Słońce raz na 164 lata.
Najbliżej Słońca znajdzie się 3 września 2042 roku i wówczas jego opozycja będzie zdecydowanie najbardziej spektakularna dla obserwatorów na Ziemi
Jowisz
W układzie księżyców galileuszowych można obserwować coraz więcej zjawisk, ponieważ Jowisz jest widoczny przez coraz większą część nocy. W tym tygodniu będzie można zaobserwować następujące zjawiska:
- 21 sierpnia, godz. 23:17 - wejście cienia Io na tarczę planety,
- 22 sierpnia, godz. 0:35 - wejście Io na tarczę planety,
- 22 sierpnia, godz. 1:27 - zejście cienia Io z tarczy Jowisza,
- 22 sierpnia, godz. 2:42 - zejście Io z tarczy Jowisza.
- 23 sierpnia, godz. 0:04 - wyjście Io zza tarczy planety (koniec zakrycia),
- 24 sierpnia, godz. 1:12 - wejście Europy w cień Jowisza (początek zaćmienia),
- 24 sierpnia, godz. 3:44 - wyjście Europy z cienia Jowisza (koniec zaćmienia),
- 24 sierpnia, godz. 3:52 - wejście Europy za tarczę Jowisza (początek zakrycia),
- 24 sierpnia, godz. 23:12 - wejście Ganimedesa za tarczę Jowisza, tuż przy północnym krańcu (początek zakrycia),
- 25 sierpnia, godz. 0:38 - wyjście Ganimedesa zza tarczy planety (koniec zakrycia),
- 25 sierpnia, od wschodu Jowisza (około 21:45) cień Europy na tarczy planety,
- 25 sierpnia, godz. 22:52 - zejście cienia Europy z tarczy planety,
- 25 sierpnia, godz. 23:00 - wejście Europy na tarczę Jowisza,
- 26 sierpnia, godz. 1:21 - zejście Europy z tarczy planety,
- 28 sierpnia, godz. 4:01 - wejście Io w cień planety (początek zaćmienia),
- 29 sierpnia, godz. 1:11 - wejście cienia Io na tarczę planety,
- 29 sierpnia, godz. 2:25 - wejście Io na tarczę planety,
- 29 sierpnia, godz. 3:20 - zejście cienia Io z tarczy planety,
- 29 sierpnia, godz. 4:32 - zejście Io z tarczy planety.
Przeczytaj więcej: