Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:28:22

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Jak przeżyć poza Ziemią i jak przetrwać Armagedon

Astronomia ksiązki slowaKluczowe Kosmos Tajemnice Wszechświata 25 i 26Od czasów Keplera albo i jeszcze wcześniej potrafiliśmy podróżować w kosmosie w naszej wyobraźni. O tym jak dzisiaj takie podróże wyglądają pisze Paweł Maksym w Kosmosie Tajemnice Wszechświata nr 25. Ile się z tego sprawdzi zobaczymy po kolejnych dziesięcioleciach a nawet stuleciach. Zawsze jednak wyobraźnia będzie wyprzedzała rzeczywistość. I całe szczęście.




Takie podróże są jednak pełne niebezpieczeństw. Przede wszystkim musimy zabrać ze sobą cały wikt i opierunek, jak mawiali nasi dziadkowie. Co wcale nie jest takie proste jak pisze Kamil Złoczewski w „Kosmicznym jedzeniu”. Czasami kosmonauci musieli swoje smakołyki wręcz przemycać, a zwykły kapuśniak kosztuje tam majątek.

Oprócz tego czeka tam na nas już nie tak przyjazne Słońce ze swoimi rozpędzonymi cząsteczkami wiatru słonecznego. A do tego musimy jeszcze skąś wystartować. Skąd dowiemy się po przeczytaniu artykułu Krzystaofa Czarta – „Kosmodromy na świecie”.

A może wcale nie musimy nigdzie lecieć? Możemy podróżować na naszej Ziemi, która jest najlepszym statkiem kosmicznym, choć nie jest to dla wszystkich takie oczywiste, ale dla Pawła Maksyma jest, o czym będzie nasz przekonywał w „Ziemia – nasz statek kosmiczny”.

Pan-STARRS pomoże nam odnaleźć zagrożenia na drodze naszego statku kosmicznego – Ziemi. Celem projektu jest przeszukiwanie nieba w poszukiwaniu obiektów zagrażających nam jak i tych daleko poza naszą galaktyką. Jak to bywa w takich projektach zakres zastosowań jest ogromny, a technologia tam zastosowana, najnowsza na świecie. Wszystko spowodowane naszymi obsesjami o Armagedonie. Z racji wykrywanych obiektów poruszających się na naszej drodze, wcale nie musi to być obsesja, ale całkiem realne niebezpieczeństwo. I tym razem nie skończy się na zniszczonym dachu na Mazurach.

Kto jednak ma się tym zająć? Kto ma podjąć decyzję i odpowiedzialność? Kto ma ponieść koszty rozwiązania problemów z ciałami typu NEO i PHO. Od czasu do czasu, a ostatnio coraz częściej dowiadujemy się, że jakiś obiekt pędzi w naszym kierunku … i jest już tak blisko, że nie wiele można zrobić. Tym razem się udało, ale to jeszcze nie koniec. Apokalipsa dinozaurów stale nas straszy. Wiemy jaki będzie koniec takiej kolizji z dużym obiektem. A to na pewno będzie miało miejsce. Pytanie tylko kiedy. Kamil podejmuje dyskusję w „Kosmicznej ruletce”.

Co czytać? Oczywiście czasopisma astronomiczne, ale … warto znać język angielski, bo ta branża jest bardzo silenie związana właśnie z tym językiem. Jak pisze Krzysztof Czart w numerze 26 KTW, wszystkie istotniejsze artykuły naukowe, nie tylko astronomiczne ukazują się w tym języku.

Na koniec ostatniego numeru Milena Ratajczak podejmuje się wyjaśnienia jak to jest z tym rokiem 2012. Jak widzimy nie taki diabeł straszny. A dzisiaj astronomia to nie astrologia. Po jej notatce na pewno będziemy spali spokojniej … do 21 grudnia 2012 roku – i jeszcze dłużej.

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,622 unikalne wizyty