Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Obserwacje nocnego nieba - 3. Astronomiczny Dzień w Izerskim Parku Ciemnego Nieba1.10.2011 W Świeradowie Zdrój przy górnej stacji kolei gondolowej na Stóg Izerski odbędzie się 4. Astronomiczny Dzień w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. Impreza rozpocznie się o godz. 16:00.
Zapraszamy wszystkich miłośników nocnego, rozgwieżdżonego nieba
w sobotę, 1 października 2011
na astronomiczne, rodzinne popołudnie i wieczór na Stogu Izerskim w Świeradowie-Zdroju.
W programie przewidziano wykłady astronomiczne oraz teleskopowe obserwacje nieba i Słońca
Spotkania te tu już tradycja. A wspaniałe niebo pełne gwiazd powinno przyciągnąć licznych miłośników gwiazd. Tym bardziej, że pogoda na ten weekend jest planowana wyśmienita.
Na stronie znajdziemy program w PDF. Jest tez tam informacja jak dotrzeć do miejsca spotkania oraz gdzie można zanocować, bo i na to są przygotowani organizatorzy.
Impreza organizowana jest w ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba (IPCN). Park ten powstał 4 listopada 2009 roku, jako pierwszy park ciemnego nieba w Europie i pierwszy transgraniczny obszar tego typu na świecie. Podobnie jak inne parki ciemnego nieba, IPCN jest miejscem, które przybliża nam problem zanieczyszczenia światłem i daje możliwość obserwowania nocnego nieba pełnego gwiazd. Izerski Park Ciemnego Nieba jest częścią projektu Astro Izery.