Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Znana postać wprowadzająca na w największe tajemnice Wszechświata Morgan FreemanZa nami już tak zwany pierwszy sezon, ale stacja Discovery Science ma już dla nas kolejną niespodziankę w postaci drugiego sezonu. Zaskoczeni? Zapewne.
Tak o to mamy okazję poznać od bardziej popularnej strony jeszcze wiesze tajemnice ... o których naprawdę nie śniło się filozofom. Przed oglądaniem nowej serii warto przygotować się na niezwykłości tego serialu. Jeśli ktokolwiek sadził, że pierwsza seria go do tego przygotowało, może się sromotnie pomylić. Nic nie jest w stanie Was przygotować na to co zobaczycie.
Popularyzacja nauki to zagadnienie bardzo trudne i często śliskie. Nie jeden się na ty wyłożył. Zmieniająca się stale nomenklatura w języku nauki wymaga niezwykle precyzyjnego przygotowania i pedantycznego dopracowania szczegółów prezentacji. Film w ogólności daje nam jednak niezwykłe "magiczne" narzędzia. Możemy dzięki niemu zobaczyć a przede wszystkim pokazać rzeczy, których nie sposób inaczej zobaczyć. Można też tym samym rozbudzić wyobraźnie widza i wciągnąć go w wir odkrywania i poznawania wszelkich tajemnic natury.
Wszechświat jest piękny i wielu z nas o tym bardzo dobrze wie. Nie trzeba nas przekonywać do niego. Ale poznanie to jedno a zrozumienie to drugie. W nauce największym problemem nie jest poznanie ale właśnie zrozumienie. Pokazanie nauki tak by zrozumiał ja laik to już karkołomne zadanie. Takie właśnie zadanie postawili sobie twórcy omawianego serialu.
Nie chcemy go nawet oceniać. Mamy tu bowiem do czynienia z najnowszymi osiągnięciami naukowymi, a często tylko z hipotezami. Być może po obejrzeniu odcinków czy całej serii nie zdobędziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, ale zapewne będziemy wiedzieli jak możemy je zadawać. Zgodnie ze stara zasadą edukacyjną: Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi, warto pokusić się na dostrzeżenia jaki Wszechświat jest i dlaczego jest taki jaki jest, a nie inny.
Zapraszamy do lektury kanału Discovery Science z jego oferta nowej części serialu popularnonaukowego. W każda środę mamy dwukrotnie wyświetlony odcinek. Być może, tak jak to było z serią poprzednią, zobaczymy ją też na kanałach w wysokiej rozdzielczości, po pokazywane piękno kosmosu jest naprawdę wyjątkowe i warto nim nacieszyć oczy ile tylko się nam uda. A tym czasem zobaczymy co nas już ominęło w serii pierwszej.