Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:25:10

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Obchodziliśmy z Harcerzami ich 65 lat

Sekcja Astronomiczna harcerze,sekcja,jowisz,słońce,pokazy nieba Harcerze występują z okazji ich 100 lecia i 65 lecia Hufca ŻagańNasi przyjaciele Harcerze obchodzili w tym tygodniu swoje święto – 65 lecie Hufca Żagań. Z tej okazji zorganizowali sporo przedsięwzięć dla wszystkich naszych mieszkańców. Każdy miał okazje zobaczyć jak to jest w harcerskiej braci. Żagańscy Harcerze są nam szczególnie bliscy. Zawsze nas wspierają w organizowanych imprezach astronomicznych. Wielu z nich jest członkami naszej Sekcji. Czasami odwiedzamy ich na ich zbiórkach by pokazać im część tajemnic kosmosu. To wyjątkowi ludzie i ci dorośli i ci mali.




harcerze,sekcja,jowisz,słońce,pokazy nieba Obserwacje Słońca na przed Żagańskim Pałacem KsiążęcymTym razem w ramach ich imprezy zorganizowaliśmy pokazy Słońca. Na scenie występował harcerski zespół pięknie śpiewając, a obok sceny my ustawiliśmy nasz teleskop skierowany na naszą gwiazdę. Tarcza usiana plamami stale wzbudza zaciekawienie. Można też było zbudować dla siebie zegar słoneczny w oparciu o naszego „kolosa” który w taką pogodę regularnie odmierza czas słoneczny. Gotowe szablony rozdawaliśmy chętnym, a przy okazji mogli oni wszyscy poznać jak działa taki zegar.

Do wieczornego ogniska i obserwacji Jowisza był nieco czasu, więc spotkaliśmy się w naszej Sali 061 w celu przedyskutowania odkryć egzoplanet. Czeka nas sporo pracy, bo w pierwszej mierze musimy dobrze poznać zmienność gwiazd. To z istoty tego zjawiska wynika wiele technik poszukiwania planet, a dzisiaj interesujemy się tranzytami. Wiedza ta jest nam więc niezbędna.

harcerze,sekcja,jowisz,słońce,pokazy nieba Poszukiwanie planet trwa - PlanetHunters to sposób na uczestniczenie w nim Poznaliśmy kilka charakterystycznych cech gwiazd zmiennych. Jest tego naprawdę sporo. A im dalej w las tym więcej drzew. Wiedza ta przyda nam się później w obserwacjach gwiazd zmiennych. A to już wyższa szkoła jazdy. Warto by ja poznał każdy miłośnik. Często jest podstawą wielu badań astronomicznych.

Zmienność jasności gwiazdy jest częścią techniki wykrywania tranzytów planet na tle ich macierzystych gwiazd. Jednak to tylko brzmi prosto, bo choć badanie zmienności gwiazdy zmiennej jest oczywiste, to wykrycie zmienności jasności gwiazdy wywołanej tranzytem i to jeszcze małej planety, zakrawa na jakąś szarlatanerię. A jednak. Dzisiejszy Kepler patrząc na Łabędzia robi cykliczne zdjęcia i pomiary tysięcy gwiazd jednocześnie. Powtarzanie obserwacji w regularnych odstępach czasu daje ogromną bazę danych do przejrzenia by poszukiwać planet. Zmiana jasności jest mierzona z niespotykaną dokładnością. Jeszcze nie tak dawno byłoby to nie możliwe. Ale świat idzie naprzód. I całe szczęście.

harcerze,sekcja,jowisz,słońce,pokazy nieba Nasze zawsze uśmiechnięte druhenki Misja Kepler (podobnie jak i OGLE) daje możliwość poznania nie tylko gwiazd z planetami, ale również gwiazd zmiennych i być może jeszcze wielu rzeczy, o których teraz nawet trudno dziś dywagować. Tworzona baza z badań wymaga ogromnego nakładu pracy wielu specjalistów. Okazuje się, że wydajność gromadzenia danych przerasta możliwości ich analizy. Oczywiście system projektu przetwarza dane w poszukiwaniu planet, ale wybiera on z gąszczu tylko typowe przypadki. A ... człowiek może zwrócić uwagę na przypadki szczególne. I temu ma służyć projekt poszukiwania planet - Planet Hunters.

harcerze,sekcja,jowisz,słońce,pokazy nieba Szybko zachodzące Słońce kazało łapać ostatnie chwile nawet między konarami drzew. Po zmroku czeka na nas ognisko i Jowisz Są informacje, że może ten projekt nie powieść się na tyle, na ile oczekują organizatorzy. Jest jednak niezwykła okazja wziąć udział w kolejnym projekcie ZooNivers i przy tej okazji poznać złożoność problemu. To na wypadek, gdyby komuś wydało się to takie łatwe. Stąd nasi członkowie mają zadanie domowe poznać założenie projektu Planet Hunters i przeszkolić się na samouczku, który jest w języku polskim. Koniec teorii.

jowisz,rudziński,mariusz,afokalna,projekcja Autor: Mariusz Rudziński. To zdjęcie wykonałem 29-09-2011 ok godz 22:01. Seeing był notabene tragiczny wszystko się rozmazywało i falowało jak w wodzie. Dlatego tylko jedno zdjęcie z początkowej fazy przejścia cienia Io wyszło na tyle że można je komukolwiek pokazać. Widzimy tu od lewej: Europę, Ganimedesa, Io i jego cień na brzegu tarczy Jowisza i oczywiście sam Jowisz w roli głównej. Metoda jak zwykle ta sama: Teleskop Tał 100RS z prowadzeniem ręcznym cyfrówka Canon A580 podczepiona za pomocą adaptera do okularu 8 mm i 20 sekundowe filmowanie całej sytuacji. Filmik w formacie AVI wrzucam do Ragistaxa 2 trochę zabawy krzywymi i delikatna obróbka w programie graficznym i mamy zdjęcie Io rzucającego cień na Jowisza. Pewnie ze jakość byłaby lepsza gdyby to wszystko zrobić za pomocą kamery CCD i teleskopu z prowadzeniem automatycznym ale liczy się zabawa i efekt swojej pracy Od 20:15 byliśmy gotowi przy harcerskim ognisku do obserwacji Jowisza. Wspinał się on mozolnie między drzewami parku pałacowego. Im był wyżej, tym jakość obrazu była lepsza. W końcu po 21:20 można było dostrzec szczegóły w atmosferze w tym Wielką Czerwoną Plamę. Już po godzinie obserwacji widać było przemieszczenie plamy wynikłe z rotacji Jowisza. Skrupulatni obserwatorzy zauważyli też ruch księżyców. Był on znacznie subtelniejszy, ale dostrzegalny. O 22:00 obserwacje zakończyła mgła z pobliskiej rzeki. Tak to jest mieszkać nad wodą, gdy wieczory staja się chłodniejsze od pięknego jesiennego dnia.

Za tydzień maksimum roju meteorów. Przygotowują się na nie zastępy profesjonalistów i amatorów mimo późnej fazy Księżyca. Prognozy pogody nie są zbyt optymistyczne, a zbyt często ostatnio się sprawdzają. Potrzebujemy więc sporo szczęścia za tydzień.

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,969 unikalne wizyty