Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 02-4-2025 10:35:13

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

System HR 8799 - nowy układ planetarny

Astrofotografia HR 8799 HR 8799 to układ planetarny odkryty dzięki obserwacjom w podczerwieni przeprowadzonym przez teleskop Hubblea w 1998 roku - z lewej strony grafiki. Z prawej strony mamy juz współczesne zdjęcie pokazujące układ planetTeleskop Hubblea w swoich zbiorach kryje jeszcze wiele tajemnic czekających na swoje odkrycie. Wystarczyło, że wdrożono nowy system informatyczny przetwarzający zbiory, by wśród zdjęć uzyskanych przez kamery na podczerwień oraz Multi-Object Spectrometer (NICMOS) z 1998 roku znaleźć obraz układu planetarnego. Obraz ten nie jest pośrednim wskaźnikiem istnienia tego układu lecz jego bezpośrednim obrazem i dowodem. Na omawianym zdjęciu jesteśmy w stanie zobaczyć układ czterech planet oddalony od ziemi o 130 lat świetlnych. Na zdjęciu obok, po prawej stronie mamy już obraz z dzisiejszych obserwacji gdzie układ widać dokładnie i wyraźnie.




W 2007 i 2008 pierwsze trzy planety zostały odkryte w bliskiej podczerwieni na podstawie naziemnych zdjęć wykonanych z WM Keck Observatory i teleskopu Gemini North przez Christian Marois z Narodowej Rady Badań Naukowych w Kanadzie i jego zespół. Ci sami odkryli w 2010 roku czwarta planetę układu HR 8799.

W 2009 roku David Lafreniere z Uniwersytetu w Montrealu jako pierwszy stosując nowoczesne techniki przetwarzania danych uzyskał obrazy najbardziej oddalonych planet, których istnienie było skrywane przez blask gwiazdy. Nowa analiza danych z obrazów przeprowadzona przez Remi Soummer z Space Telescope Science Institute w Baltimore ukazała istnienie 3 planet. Czwarta najbliższa, znajdująca się 1,5 miliarda kilometrów od gwiazdy skryta jest pod koronografem NICMOS blokującym światło gwiazdy centralnej.

HR8799 Zdjęcie trzech zewnętrznych planet układu w podczerwieni, wykonane przy użyciu koronografu. Śledzenie obrazu planet na wielu zdjęciach daje możliwość badanie wpływu masywnych planet na orbity pozostałych członków układu. Można również określić wszystkie parametry orbity oraz badać anomalie zachodzące w układzie planetarnym. Planety mają okresy obiegu 100, 200 i 400 lat. Dzięki bazie zasobów z teleskopu Hubblea można prześledzić już orbity tych ciał. W innym przypadku przyszło by czekać całe dekady na potrzebne dane. To wiedza za darmo, zdobyta jakby przy okazji.

Lafreniere opracował technikę odjęcia obrazu gwiazdy centralnej używając do tego 466 obrazów z bazy 10 lat pracy NICMOS.

Celem zespołu Soummer jest zwiększenie kontrastu obrazu oraz usunięcie pozostałości światła gwiazdy ale i efektów dyfrakcyjnych systemu obrazowania. To dało możliwość zobaczenia dwóch wewnętrznych planet o jasności 1/100000 jasności gwiazdy.

Zespół planuje zając się jeszcze 400 gwiazdami z bazy danych w celu poprawy jakości obrazów o 10 razy w stosunku do chwili ich powstania. W ten sposób mają uzyskać listę kandydatów na egzoplanetarne układy przeznaczone do potwierdzenia we współczesnych obserwacjach. To pokazuje potencjał tkwiący w zasobach teleskopu Hubblea gromadzonych przez 20 lat jego misji.

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
32,210,076 unikalne wizyty