Kosmos Tajemnice Wszechświata jest opracowany w całości przez polskich astronomów z myślą o wszystkich kogo tylko interesuje nauka i kosmosWszyscy już dobrze znają ten dwutygodnik ukazujący się w serii przygotowanej przez naszych rodzimych astronomów z myślą o każdym intersującym się kosmicznymi tajemnicami. Język pisma jest klarowny i przejrzysty a jego poziom dostosowany do przeciętnego czytelnika. Przez co każdy bez względu na wiek i wykształcenie może czytając poznać co nauka dzisiaj ma do powiedzenia na temat Wszechświata. Warto po niego sięgną, a zapewne zechcemy przeczytać kolejne numery, tak jak obecny przybliża nam kosmos od Nieba Kopernika po przepiękną zorzę polarną.
Czy gwiazda może się nie udać? Na przykład tak jak przesolona zupa czy zakalec w cieście? Pan Krzysztof Czart pokazuje nam takie nieudane gwiazdy na przykładzie brązowych karłów. Odkrycia dokonano oczywiście przy pomocy nowoczesnego sprzętu i narzędzi, o których pisze Kamil Złoczewski w „Niezwykłych narzędziach astronomów”.
Mimo takiej technologii, która w każdym czasie wyrasta na samym szczycie naszych możliwości do odkryć często dochodzi … przypadkowo. Magda Siuda przybliży nam te niezwykłe wydarzenia, za które nie rzadko posypały się Noble.
Maciej Balicki przybliży nam za to obiekt badania astronomów tymi niezwykłymi narzędziami. Jest to jedyna nauka, która nie może dotknąć swych obiektów badań, a do tego materia często przybiera dziwne postacie. O tej dziwnej materii napisał nam autor.
Nawet nasze Słońce jest zmienne czego doświadczamy co 11 lat, a jednak są w kosmosie takie gwiazdy zmienne, które stały się świecami standardowymi i pozwoliły nam na zmierzenia wielkich odległości jakie panują w przestrzeni kosmicznej. To o Cefeidach opowiada nam Pan Krzysztof w swoim artykule o pulsujących gwiazdach.
Jakie jest Niebo Kopernika? Wielkie, wspaniałe, niezwykłe … po prostu przeczytajmy co nam ma dzisiaj do powiedzenia o nim Kamil Złoczewski w „Pełnym zanurzeniu”.
Na koniec podziwiać możemy piękne widoki zorzy polarnej. Aktywność słońca pozwala nam ujrzeć niezwykłe spektakle na naszym niebie. Jak wykazują badania na innych planetach tez one występują. Ale tylko u nas są podziwiane przez … wrażliwych ludzi. Jak i gdzie możemy ją obserwować napisała nam Milena Ratajczak.
A my zachęcamy nie tylko do czytania kolejnego numeru, ale i do obejrzenia dołączonego jak zwykle filmu na DVD dowiemy się z niego czym to nas zaskakuje Wszechświat.
Życzymy miłej lektury.
Przeczytaj więcej: