wykłąd i dyskusja panelowa w IA na UZCo maja ze sobą wspólnego niezwykłe cząstki jakimi są neutrina i galaktyki? Maja i to wiele bo spotkały się w dniu wczorajszym (17 października 2011r.) na auli A29 z pasjonatami nauki, którzy wypełnili salę po brzegi.
To kontynuacja fantastycznego pomysłu naukowców z IA UZ by spotykać się młodszymi adeptami nauki. Spotkania poruszają najbardziej niezwykłe wydarzenia jakie w świecie wiedzy mają miejsce. Tym razem mogliśmy usłyszeć z ust najlepszych specjalistów co oni na ten temat sądzą, a nawet wziąć udział w dyskusji na czasami kontrowersyjne tematy.
Spotkanie nie jest specjalnie długie, więc nikt nie ma z tym związanych uciążliwości (np. brak czasu). Możemy za to poznać od podszewki, a nie jedynie z multimediów jak to działa. Tym razem odniesiono się do przyczyn przyznania Nagrody Nobla astrofizykom za dowiedzenie, że Wszechświat przyśpiesza, oraz do sensacyjnego „odkrycia” nadświetlnej prędkości neutrin.
sala numer 107 na UZ
Galaktyki oddalają się coraz szybciej. Jak się przyglądamy oczami naukowców, nie jest to jeszcze takie oczywiste. Im dalej w las tym więcej drzew - mawia przysłowie. Tym razem mamy do czynienia z istnieniem już wielu nowych koncepcji, które mogą zmienić przynajmniej w części interpretację tego faktu. Media kształtują naszą wiedzę, a przynajmniej starają się to czynić. Nie czują się odpowiedzialni za to, że jakiś redaktor opacznie zrozumiał to co naukowcy maja na myśli mówiąc, że coś jest takie a nie inne. W dobie fizyki kwantowej i potencjalnie powstającej kwantowej grawitacji nic nie jest już takie oczywiste. W mediach wszystko jest albo czarne albo białe. A to nie do końca jest takie oczywiste.
Dlatego warto brać udział w tych fantastycznych spotkaniach, by nabrać właściwego dystansu do wiedzy popularnej i spojrzeć na otaczający nas świat oczami naukowca. Tu naukowcy, wszyscy razem i każdy z osobna, pokazują nam jaki jest otaczający nas świat. Wypełniający salę młodzi ludzie, i nie tylko, mieli wspaniałą okazję dotknąć nauki, bez udziału pseudonaukowej medialnej interpretacji. Była to wiedza nie z drugiej ręki, ale z najwyższej półki.
niezwykle ciekawy wykład o galaktykach i neutrinach
Czy galaktyki uciekają i jaka jest tego przyczyna? Czy wiemy, lub mamy szanse dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje i co jest tego przyczyną? Prof. Janusz Gil powiedział nam, że możemy tego się dowiedzieć, a wszystko dzięki powstającym w najbliższych latach obserwatoriom astronomicznym, które stworzą szlak dostępu do nauki w najczystszej formie. Będzie to nauka przez poznawanie nie tylko kosmosu. Otworzy to drogi dla przyszłych naukowców do studiowania nauk ścisłych i odkrywania tak pięknych rzeczy jak drzemiące w galaktykach tajemnice Wszechświata. Jedno z nich powstanie w Żaganiu, a w sumie w lubuskim będzie ich trzy w programie pilotażowym Kepler.
W spotkaniu wzięli udział członkowie Sekcji Astronomicznej. Tym razem trzech członków udało się na spotkanie, które rozpoczęło się o 15:30 w auli 107 budynku A29 Uniwersytetu Zielonogórskiego. Nie często przychodzi nam skutecznie brać udział w takich spotkaniach. Zbyt często bywa tak, że codzienne obowiązki blokują nas przed takimi atrakcjami. Warto by też było zdobywać środki na to by wszyscy członkowie Sekcji mogli brać w takich spotkaniach udział. Być może niedługo uda się organizować transmisje internetowe do takich trochę odległych miejsc, by większe rzesze uczestników brały w nich udział. Może ten pomysł uda się zrealizować w niedługiej przyszłości. Bo treści dostępne w ten sposób są po prostu bezcenne.
pełna sala na wykładzie o neutrinach i uciekających galaktykach
Wykład ten nie ma na celu hołdowanie wszystkim naukowcom. Przy wczorajszej okazji mieliśmy możliwość poznać opinie naukowców związane ze słynnymi ostatnio wynikami badań z udziałem neutrin. Okazuje się bowiem, że wiele aspektów ważnych dla tego cyklu eksperymentów mogły być zupełnie nie uwzględnione. Przy pomocy wątpliwego eksperymentu podważeniu miała być poddana wiedza wielokrotnie sprawdzana doświadczalnie. Nie w tym rzecz, że upadkowi uległby jakiś kanon wiedzy, bo niejednokrotnie tak w historii ludzkości było. Teoria względności jest na pewno poprawna. I w tym względzie naukowcy nas uspokoili, a jak stwierdził prof. Gil, będziemy musieli się jej uczyć mimo jej złożoności i żaden tego typu eksperyment nas od tego nie uwolni. Być może nie uwzględniono różnicy w tempie pracy zegarów atomowych, związanej z różną grawitacja w CERN i Włoszech. Niepokojące jest to, że tak ważne miejsce na ziemi jakim jest CERN nie zwróciłby na to uwagi. Podniesienie zegara o 30cm nad ziemię, daje różnice w tempie jego pracy, które jesteśmy w stanie mierzyć, więc należy je uwzględniać. Poza tym różnica czasu jaką zmierzono daje wielkość statystyczną na poziomie 20cm długości drogi. W skali detektora i mierzonych wartości błąd może być ukryty w samym pomiarze. I gdyby neutrina miałby być tachionami, to w 1987 roku zaobserwowalibyśmy przybycie neutrin od supernowej z obłoku Magellana o 4 lata szybciej niż światło z jej wybuchu, a to już jest wartość łatwiejsza do zmierzenia, nawet bez udziału zaawansowanych metod statystycznych.
Neutrina sprawiają ciągle problemy. Gdyby nie one świat byłby nieco prostszy. Ale może kiedyś noblista w z sali nr 107 tego spotkania dokona odkrycia i powie nam dlaczego ten świat jest taki jaki jest. Taką nadzieję mają słuchacze i nasi naukowcy z UZ, a my razem z nimi.
Przeczytaj więcej: