Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Oprawa Boyen6 w trakcie montazuSopotnia Wielka w Bieszczadach i działalność naszych kolegów ze Stowarzyszenia Polaris jest przykładem godnym naśladowania w każdym zakątku naszego kraju. Ich staraniem to niezwykłe miejsce będzie przyjazne przyrodzie, bezpieczeństwu na drodze i astronomom. Przyniesie też wymierne oszczędności ekonomiczne, które będzie można skutecznie wykorzystać na istotniejsze cele i potrzeby gminy. Dalej przeczytamy o tym w informacji od samych realizatorów projektu. Wprowadzenie zmian to efekt ich wieloletniej pracy, poświecenia, wiary w to co robią i wsparcia ze strony polaków z całego kraju. Włączyliśmy się do projektu przez nasz udział w akcji 1% na Astronomię. Nasz niewielki wysiłek przynosi wielkie korzyści.
Badania zanieczyszczenia światłem miast nocnego nieba dowodzi, że jesteśmy liderami w jakości wyników, ale kolejne lata dowodzą, że jest coraz gorzej i niewiele nam trzeba by zniszczyć to co mamy najcenniejszego. Co gorsza naprawić to będzie niezwykle trudno i będzie to kosztować ogromne pieniądze. Polaris pokazuje jak to zrobić dobrze.
Za sprawą naszego Stowarzyszenia i Ogólnopolskiej Akcji "1% na astronomię", z początkiem września 2011 roku na terenie Sopotni Wielkiej rozpoczęła się wielka modernizacja oświetlenia ulicznego. Dzięki otrzymanym środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2011 (oś IV LEADER), jeszcze tej jesieni nad drogami naszej miejscowości zaświeci się ponad 150 nowych opraw chroniących ciemne niebo do obserwacji astronomicznych, ale i nie tylko...
Dobre rozwiązanie mają więcej korzyści:
Nowoczesne oświetlenie warte ponad 230tys. złotych będzie miało za zadanie nie tylko zredukować zanieczyszczenie nocnego nieba sztucznym światłem, ale także doświetlić drogi nie powodując olśniewania kierowców czy też zwierząt przebywających na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Dzięki zastosowaniu opraw Boyen 6 ze specjalną obudową (płaska szyba i regulowany raster) dostarczonych przez firmę ES-System, światło nie będzie również uciążliwe dla samych mieszkańców, gdyż od teraz okna domów nie będą rozświetlane przez latarnie uliczne. Największe korzyści odniesie tutaj sama gmina, gdyż do każdej oprawy zamontowanej na terenie Sopotni Wielkiej wbudowany został reduktor mocy, zmniejszający pobór energii o ok. 30-35% w godzinach od 23:00 do 5:00 rano. Różnica ta nie jest praktycznie zauważalna dla ludzkiego oka, ale budżet gminy z pewnością odczuje ulgę tym bardziej, że część ulicznych opraw w tej miejscowości, posiadała jeszcze nieefektywne źródła światła typu rtęciowego o mocy 120W. Od teraz będą tu tylko 70/50-ciowatówki.
Dary natury jakie nam zostały w spadku po ograniczonym tempie rozwoju przemysłowym i technologicznym są cenione w całej Europie. Wystarczy tylko tego nie zmarnować.