Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Jeśli nie wiesz jeszcze wszystkiego o gwiazdach neutronowych, albo nie wiesz zupełnie nic, to spotkanie w PAN jest właśnie dla Ciebie.
24 października, w poniedziałek, w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN wygład pt. "Gwiazdy neutronowe we Wszechświecie - od pulsarów do magnetarów" wygłosi prof. Paweł Haensel. Będzie to kolejna odsłona jesiennego cyklu "Spotkania z astronomią".
Prof. Haensel opowie o ciałach, które znacznie różnią się od gwiazd takich jak Słońce. Gwiazdy neutronowe charakteryzują się olbrzymią gęstością i mogą emitować impulsy promieniowania elektromagnetycznego. Do dziś wiele zagadnień związanymi z nimi nie zostało wyjaśnionych, choć ich badanie przyniosło też przełomy w astronomii, jak na przykład odkrycie wokół jednego z pulsarów pierwszych planet pozasłonecznych.
Wykłady cyklu "Spotkania z astronomią" odbywają się w poniedziałki, o godzinie 17:00, w Sali Seminaryjnej CAMK. Współorganizatorem spotkań jest warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W pogodne dni po wykładach organizowane są pokazy nieba.
Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN znajduje się na ul. Bartyckiej 18. Do CAMK dojechać można autobusem 108 z Pl. Trzech Krzyży lub 167 z Ochoty, Mokotowa i Woli. Należy wysiąść na przystanku "Figowa".