Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Zmiana czasu z letniego na zimowy i śpimy o godzinę dłużej, a zmrok będzie robił się szybciej30 października (w ostatnią niedzielę października) przestawiliśmy zegary z godziny 3:00 na 2:00 i wróciliśmy do czasu zimowego. J0 października (w ostatnią niedzielę miesiąca) przestawiamy zegary z godziny 3:00 na 2:00 i wracamy do czasu zimowego.st to nasz czas Środkowo Europejski, gdzie w stosunku do południka 0o różnica czasu wynosi 1h.
Do oznaczania czasu letniego stosowany jest skrót DST pochodzący od ang. określenia Daylight Saving Time. Dla krajów stosujących czas środkowoeuropejski (CET), stosuje się skrót CEST (ang. Central European Summer Time).
Kiedy znowu przejdziemy na czas letni? Nie wiadomo! Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów (Dz.U. 2008 nr 236 poz. 1627) dotyczy lat 2009-2011 i jego ważność właśnie się kończy. Jeśli jednak zostanie wydane kolejne rozporządzenie, w którym klucz do wprowadzania zmiany czasu nie zmieni się, zegarki przestawimy o godzinę do przodu 25 marca 2012 (w ostatnią niedzielę tego miesiąca).
Pamiętajmy o zegarach w:
Aparacie fotograficznym, by zdjęcia miały poprawną godzinę wykonania.
Telefonie komórkowym o ile nie pobiera znacznika czasu przez radio lub z GPS.
Samochodzie, byśmy się nie spieszyli jadąc do pracy z myślą, że już jesteśmy spóźnieni o godzinę.