Autor: Mariusz Rudziński. Księzyce Jowisza w czasie opozycji w dniu 29.11.2011r.W tym przypadku gwiazdy są jedynie atrybutem tego wydarzenia, w wręcz ciągu wydarzeń jaki zachodzi w młodym człowieku, w którym budzi się wielka pasja, a być może nawet coś więcej. Nasz wspaniały kolega, Mariusz Rudziński, opisuje nam jak taka przemiana zachodzi potrafimy patrzeć i wiedzieć (to są niestety dwie różne umiejętności). Nie jest bowiem regułą, że z ojca na syna przechodzi życiowe zainteresowanie.
Opozycja Jowisza daje wyjątkową okazję do tego by zainteresować się zmianami jakie zachodzą w naturze. Często oczekujemy zmian szybkich, dynamicznych i dających się łatwo obserwować, ale natura taka nie jest. Nauka tej cierpliwości to jeden z najważniejszych czynników każdego hobby. Poznajmy więc z dwóch różnych perspektyw można zobaczyć podpatrując naturę kosmosu. Ważne jest by nie tylko ogarnąć jak to się dzieje, ale przede wszystkim dlaczego tak się dzieje.
29-10-2011 dziś opozycja Jowisza.
Przelot samolotu na wieczornym niebie. Autor: MR
Według prognozy pogody
ICM powinno być bezchmurnie.
Nie mogę doczekać się wieczora. Przechodząc przez podwórko zauważyłem przelatujący samolot, który zostawił za sobą smugę kondensacyjną. Nie wiem czy ktoś jeszcze podzieli moje zdanie, ale wydaje mi się ze wiatr tak ją rozgonił, że powstał napis JOWISZ.
Autor: MR. Przelot ISS
Święto opozycji rozpocząłem już o godz. 18:50. To właśnie o tej porze nad moim domem ma przelecieć Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Ustawiłem teleskop, powiększenie 40x. Spróbuję złapać ISS w okularze teleskopu i prowadzić tak długo jak się uda.
18:50 stacja wyłania się zza horyzontu, ustawiam na nią szukacz i po chwili mam ją w okularze! Pięknie widać panele słoneczne ale blask odbitego światła jest bardzo silny. Następnym razem spróbuje zastosować filtr księżycowy, może wtedy uda się zobaczyć więcej szczegółów. Udaje mi się stację śledzić prawie do zenitu. W tej pozycji ciężko już patrzeć w okular;) ISS przelatuje nad moim domem
Linia powstała na zdjęciu zdaje się pokazywać skąd wkrótce wyłoni się Jowisz, który na dzisiejszą noc przygotował niezły spektakl. Oprócz tego ze znalazł się najbliżej Ziemi, właśnie dziś pokaże jak przez jego tarczę przetoczy się cień jednego z jego księżyców, Io, a potem dołączy do niego Wielka Czerwona Plama. Wg tabeli ze strony http://www.skyandtelescope.com/skytel/beyondthepage/121258424.html. Powinna nam się ukazać o godz. 23:51 UTC czyli o 1:51 naszego czasu.
Mój syn Piotr widząc moje przygotowania do dzisiejszych obserwacji zaczął dopytywać co i jak. Po dłuższej rozmowie na temat moich planów postanowił towarzyszyć mi w obserwacjach, czym zrobił mi wielką przyjemność.
Autor: MR
Godz. 23:10 wystawiamy teleskop. Pokazuje synowi jak orientuje się teleskop na gwiazdę polarną, zakładam okular 24mm i już możemy zobaczyć Jowisza i jego cztery największe księżyce. 23:30, Io wydaje się być już bardzo blisko tarczy
Ale to jeszcze jakieś 20 minut zanim dotrze do brzegu swej macierzystej planety i rzuci na nią swój niewielki cień.
Autor: MR
Godz. 23:43 Io wydaje się dotykać planety Zmieniam okular na 8mm, dodaje Barlowa 2X i już obserwujemy jak cień księżyca coraz dalej przesuwa się po tarczy . W międzyczasie tłumaczę Piotrowi czym dokładnie jest opozycja planety zewnętrznej, że takie zdarzenie ma miejsce raz do roku i właśnie wtedy Jowisz , Ziemia i Słońce ustawiają się w jednej linii i obie planety znajdują się po tej samej stronie Słońca.
Od czasu do czasu niebo przeszywają meteory. Większość to prawdopodobnie maruderzy z okolic Oriona (Orionidy), ale jeden dość jasny (ok. 0 mag) wypadł Wielkiej Niedźwiedzicy spod ogona;)
Godz. 0:18
Autor: MR
Po prawej stronie planety pojawia się pogrubienie południowego pasa ciemnych chmur, myślę że to WCP zaczyna wyłaniać się zza brzegu tarczy, chociaż wg tabeli powinna się pokazać dopiero za pół godz.
Autor: MR
Godz. 0:22 tak to WCP goni cień Io, teraz widać ją nieco wyraźniej. Nie wiem dlaczego czas nie zgadza się z tabelą podana na stronie której link mieliśmy wyżej ale nie to jest w tej chwili najważniejsze…
Piotr trochę zmarzł a i motywację miał chyba nieco mniejszą więc postanowił pójść do domu spać, i tak cieszę się że do tej pory towarzyszył mi w obserwacjach. Zadał 1286 pytań z astronomii, na które z radością udzielałem mu odpowiedzi.
Autor: MR
Warunki do obserwacji co kilka minut to się poprawiają to nieco pogarszają, co jakiś czas nachodzi mgła, cały teleskop zroszony jest wodą. Zaczyna parować okular ale suszarka do włosów załatwia sprawę.
Godz. 01:17 cień Io przebył już ponad połowę drogi. WCP przetacza się przez planetę jak gigantyczny huragan kategorii 99 tej. Pamiętajmy ze Czerwona Plama to ok. dwie średnice naszej planety a prędkość wiatru wiejącego w jej wnętrzu to nawet 640 km/h.
Autor: MR
Godz. 01:25, przyniosłem sobie z domu taboret, teraz do końca mogę wygodnie prześledzić przejście Io . Do godz. 01:50 obserwuje jak cień Io i WCP ganiają się po Jowiszu
Godz. 01:53 Księżyc Io dociera do drugiego brzegu tarczy. Widać go na zdjęciu jako maleńką kropeczkę wystającą z tarczy Jowisza. To była wspaniała noc.
Ostatni rzut oka na całą rodzinkę i idę spać. Myślę, że godnie uczciłem tegoroczną opozycję Króla Planet.
Autor: MR
Autor: MR
Autor: MR
Mariusz Rudziński.
Przeczytaj więcej: