Okładka 30 numeru Kosmosu Tajemnic WszechświataTo już 30 numer Encyklopedii Kosmos. Z każdym numerem dostajemy do naszych rąk porcję dobrze opracowanej wiedzy związanej z szeroko rozumianą astronomią. Dzięki tym wydaniom czytelnicy poznają tajniki Wszechświata i lotów kosmicznych do najniebezpieczniejszego obszaru z jakim przyszło zmierzyć się człowiekowi. Nie ma bowiem bardziej wrogiego środowiska niż przestrzeń kosmiczna. Kady najmniejszy błąd kosztuje tam nie tylko miliony dolarów ale przede wszystkim życie znajdujących się tam ludzi.
Kosmiczna kolekcja filmów na DVDTen niebezpieczny dla życia obszar również zaczyna podlegać powszechnym prawom ekonomii i ustępuję w dobie kryzysów, by otworzyć swoje drzwi przez rynkiem komercyjnym. Paweł maksym, Krzysztof Czart, Kamil Złoczewski razem z Milena Ratajczak w całej serii artykułów w numerze 29 przedstawiają nam jak dochodzi do komercjalizacji obszaru kosmonautyki. Najnowszym procesem jest kosmiczna turystyka, ale winniśmy zwrócić uwagę, że już od lat rynek komercyjnych usług wykorzystuje obszar kosmosu do swoich działań – zarabiania pieniędzy.
Nie ma zmiłuj, tu jeśli coś nie przynosi zysku, to po prostu przestaje istnieć. Mamy więc całe zastępy kosmicznych pomocników poczynając od satelitów obserwujących pogodę po GPS czy szpiegostwo. I choć wiąże się to z gigantycznymi kosztami, rzekłbym kosmicznymi kosztami, to nie brakuje śmiałków do zakładania kosmicznych interesów. Niektórym się udaje innym nie. Czyli ten mechanizm weryfikacji w biznesie działa tu rzetelnie.
Segregator na kolejne numery wydania Encyklopedii
Nie jest łatwo. Wszyscy muszą dochodzić do wielu osiągnięć zupełnie sami. A największe doświadczenie mają jak na razie instytucje rządowe. Pomału to się kończy i niedługo przyjdzie nam solidnie przebudować prawo kosmiczne. A jest co zmieniać i powstają coraz nowe powody by to zrobić jak najszybciej.
Na koniec wydania 29 Paweł Maksym przypomina wszystkim ile zawdzięczamy podbojowi kosmosu. Zaczynając od kuchennej patelni pokrytej teflonem a kończąc na cyfrowym aparacie fotograficznym, że o bateriach słonecznych nie wspomnę. Często tego nie dostrzegamy, a warto o tym pamiętać.
Okrągły numer 30 zapoznaje nas z kosmicznymi fenomenami. Astrosejsmologia to już nie tylko badanie fal sejsmicznych Słońca ale i odległych gwiazd. Dzięki temu zaglądamy do wnętrz tygli nuklearnych by dowiedzieć się co tam się dzieje, że na zewnątrz widać takie fajerwerki. A kosmiczna pogoda to gorący temat każdego dnia i wieczora. Jaki będzie dzień, ale i jak będzie się działo w pogodzie w najbliższych dekadach, a przede wszystkim dlaczego będzie się działo i co nas czeka. Przy okazji Kamil przypomina amerykanom, że nie zapłacili zaległego mandatu za Skylaba.
Krzysztof Czart przypomina nam wielki sukces Międzynarodowego Roku Astronomii – MRA 2009 lub jak kto woli IAU, które pod hasłem: The Universe, Yours to Discover zostanie w naszej pamięci do końca świata. Jak wspaniale było się czuć mając okazje brać udział w tak niezwykłym przedsięwzięciu przeczytamy na stronach jego opracowania. Najważniejsze że zostało z tego więcej niż byśmy przypuszczali. To trwałe osiągnięcia rozwijające się po dziś dzień są największym sukcesem MRA.
Również Krzysztof pokazuje nam jak działa kamera CCD, będąca podstawowym narzędziem astronomii. Wiedza ta pozwoli nam na skuteczniejsze wykorzystanie tej technologii w naszej pasji i pracach badawczych. Jest to jedna z niewielu dziedzin gdzie pasja od najmłodszych lat tak skutecznie przeradza się w naukowy cel życia. W jednym miejscu spotyka się piękno, wiedza i nieograniczone zaangażowanie.
Na koniec Paweł Maksym pokaże nam kosmiczne fenomeny, a Kamila Ratajczak przedstawi nam wybuch w Jednorożcu. Nie tylko piękno, ale i niezwykłość obiektu zaobserwowanego przez astronomów okiem Pana Hubble’a, którego czas dobiega końca.
Przeczytaj więcej: