Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Numer 31 Encyklopedii poświęcony jest Słońcu, najlepiej poznanej i najbliższej nam gwieździe.Słońce jest tematem kolejnego, już 31 numeru Kosmosu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest ono najważniejsze dla mieszkańców Ziemi, ale często n ie zdajemy sobie sprawy, że nie jest ono wieczne. Tak samo zmiany na Słońcu wpływają na życie na Ziemi, a wręcz umożliwiają jego istnienie. Nie zawsze jednak tak było. Słońce jako gwiazda podlega zmianom, które w ludzkiej skali czasu się nie mieszczą. We Wszechświecie istnieją miliardy miliardów gwiazd, ale tylko jedna spośród nich dominuje na naszym nieboskłonie. Słońce - potężny silnik, który wprawia w ruch wszystkie ciała Układu Słonecznego. Jest tak wielkie, że mogłoby pomieścić milion planet takich jak Ziemia. W każdej sekundzie nasza dzienna gwiazda generuje energię porównywalną z wybuchem miliarda bomb wodorowych, o mocy jednej megatony każda. Słońce dostarcza w ten sposób ciepło i światło, które jest niezbędne do funkcjonowania życia na Ziemi, ale równocześnie jego wzmożona aktywność może dla naszego gatunku stanowić wielkie zagrożenie. Zbadanie jego tajemnic, zwłaszcza w obliczu pytań o zmiany klimatyczne na naszej planecie, jest więc tak ważne jak nigdy wcześniej.
W bieżącym numerze przeczytamy o Słońcu w rożnych długościach fali autorstwa Macieja Bilickiego, o tym Co można zobaczyć na Słońcu Mileny Ratajczak, A Krzysztof Czart przedstawi nam wywiad z dr. hab. Pawłem Rudawym o tym Kto tu rządzi, czyli o wpływie Słońca na ziemski klimat. Poznamy Życie Słońca pisma Macieja Bilickiego oraz znowu Pan Czart opowie nam o Historii obserwacji i badań Słońca oraz o Obserwatorium SOHO, które stale wpatruje się w naszą gwiazdę. Na koniec Paweł Maksym przedstawi nam szybki kurs jak Podglądania życia Słońca, czyli coś dla tych, którzy chcą sami je badać a w 2012 obserwować Tranzyt Wenus na jego tarczy, o czym pisze Tomasz Szymański.