Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 19-8-2022 07:47:19

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4979 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Warsztaty dla Poszukiwaczy Planet.

Wydarzeniaegzoplaneta Nowy projekt Odkrywcy PlanetW Zielonej Górze odbyły się w dniu dzisiejszym warsztaty otwierające polska edycję projektu poszukiwania planet poza słonecznych. Członkowie Sekcji Astronomicznej z Żagania wzięli udział w popularyzacji tego przedsięwzięcia, a w dniu dzisiejszym również pracowali w ramach warsztatów w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 17:00 w dniu 25 listopada 2011r. prezentacją studentów astronomii zaczął się nowy cykl poszukiwania Drugiej Ziemi.
Pracę w projekcie znaliśmy już od początku edycji angielskiej, a za sprawą zaangażowania się Pana Pomiernego również edycji polskiej. Planet Hunetr jest elementem projektu ZooNiverse. Jako taki jest jednym z trudniejszych projektów. Nim zaczniemy w nim przeszukiwać dane, musimy poznać właściwości gwiazd zmiennych jak również układów wielokrotnych gwiazd.

Jak pokazały warsztaty, wiele danych przetwarzanych w ramach projektu nie są typowymi tranzytami planet, lecz zaćmieniami gwiazd. Umiejętność odszukiwania tranzytów planet wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Trzeba skalować przygotowane zbiory danych, by móc je dokładnie analizować. Przeglądanie ich kawałek po kawałku zabierze wiele cennych minut i godzin. Ale na tym nie koniec.

Znalezienie miejsca na skali danych nie powoduje, że staniemy się odkrywcami planety. W zasadzie my tylko wskazujemy na miejsca, gdzie potencjalnie może być planeta. Dane są weryfikowane przez wielu internautów i dopiero po tym astronomowie kolejnymi badaniami weryfikują obserwacyjnie pomiary i dopiero po ich opracowaniu … możemy znaleźć się na liście odkrywców lub dostaniemy podziękowanie za pracę w tym odkryciu.

Ale tak jest w pracy naukowej i w astronomii. Nad odkryciami pracuje wiele, wiele osób. Żmudna praca daje efekty po wielu roboczogodzinach. Biorąc pod uwagę jak subtelne są to pomiary i jak łatwo tu o pomyłkę prace muszą być wykonane solidnie, a nie wszystko mogą wykonać komputery. Tu dostarczają nam danych ale resztę musi wykonać człowiek w tym przypadku miłośnik astronomii i pasjonata nauki. Ale jeśli kiedyś odkryjemy druga Ziemię, to sukces będzie także i nasz.

Studenci astronomii i Instytut zapraszają do współpracy. Stronę projektu znajdziemy pod adresem Odkrywcy Planet, a sam interfejs jest tłumaczony i poprawiany, by nie ograniczał naszej pracy. Samouczki pomogą zrozumieć jak należy analizować dane, a na stronie Instytutu znajdziemy kontakty do osób które mogą pomóc nam w zrozumieniu wyników i rozwiązać nasze problemy z projektem.

Jeśli tylko jest taka potrzeba skontaktuj się nami a my wychodząc na przeciw pomożemy Ci wdrożyć projekt do szkoły czy lokalnej grupy.

Warsztaty te to pierwszy etap działalności popularyzatorskiej w tym obszarze. Może już niedługo będziemy mogli spotykać się z naukowcami w naszych szkołach i na prelekcjach dla szerokiego grona. Te spotkania będą bezcenne. To kontakt z najnowsza nauką i jej osiągnięciami i odkryciami. Tej wiedzy nikt jeszcze nie zamknął w okładki książek, trzeba ja przekazać z głowy do głowy. Czyli jak za starych dobrych czasów.

Zostań Odkrywcą Planet PozasłonecznychCo to jest projekt Planet Hunter?


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
26,612,985 unikalne wizyty