Okładka Wydania i płyty Kosmosu Tajemnic Wszechświata nr 32Już od kilku dni w naszych rękach jest Kosmos Tajemnice Wszechświata do czytania której to gazety stale zachęcamy. Coraz trudniej mówić tu o gazecie, bo ten dwutygodnik ma niezwykłą formułę. Coraz bardziej przeradza się w prawdziwą encyklopedię wiedzy jaką winien dzisiaj mieć każdy młody człowiek i nie tylko młody. To nieszablonowe opracowanie nie ma nic wspólnego z kolorowymi informacjami na temat Wszechświata z jakimi przychodzi często nam się spotykać w codziennych wiadomościach. Solidnie opracowany materiał w sposób klarowny i treściwy przekazuje nam wiedze na wybrane zagadnienia budząc w nas pasję do pięknej nauki jaką jest astronomia.
A co w kolejnym, 32, numerze Kosmosu?
Mars, to jego temat przewodni. I choć planeta ta nie schodzi ze stron gazet i mediów, to materiał przygotowany przez redakcję nie jest szablonowy.
O burzach na Marsie opowiada nam w skrócie Krzysztof Czart. A zaraz za nim słynne łaziki marsjańskie w i rosyjski łazik PrOP-M, o którym chyba niewielu słyszało. Burze są z nimi ściśle związane, bo to one umożliwiają im tak długie funkcjonowanie na powierzchni Boga Wojny. Jak trudno jest tam nie tylko wylądować ale i przybywać takiej technologii pisze Milena Ratajczak. A zaraz po niej najsłynniejszy, bo polski, marsjański łazik opisuje w wywiadzie z Wojciechem Głażewskim Jan Pomierny.
Maciej Bilicki przedstawia nam trochę ciekawostek o Marsie i jego niezwykłych księżycach, a Magda Siuda przedstawia historie jego obserwacji. W każdym bądź razie potwierdza, że na Marsie nie ma kanałów z wodą. Pan Czart przedstawia też udział europejskich badań w poznaniu brata Ziemi.
Na koniec największy twór na Marsie Olympus Mons, a tuż przed nim inny, tyle że ziemski gigant – teleskopy Kecka. Ten cud ludzkiej inżynierii poznamy mimo tego, że nie turystom nie wolno wchodzić do tego obiektu, a jedynie podziwiać go z dala lub na makiecie.
Tomasz Szymański zapozna nas z Konstelacją Bliźniąt. Poznamy dzięki niemu Mgławice Eskimos i Kastora oraz Polluksa, które jak na bliźniaków są niezwykle różne od siebie, ale kto je potrafi odróżnić na niebie?
Przeczytaj więcej: