Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:37:40

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Gwiezdne wampiry i błyskawice

Astronomia sprzęt wampir,eso,vlt Obrazy składników układu podwójnego SS Leporis uzyskane za pomocą interferometru VLTI w Obserwatorium ESO Paranal. Kolory gwiazd są sztuczne i odpowiadają ich temperaturom. Źródło: ESO/PIONIER/IPAG.Możliwości dzisiejszych teleskopów astronomicznych zaskakują samych konstruktorów. Ale to wszystko dla tego, że wyobraźnia człowieka jest nieograniczona, szczególnie wtedy, gdy obszarem badań jest niezmierzony kosmos. Jeszcze kilka lat temu zachwycaliśmy się możliwościami coraz potężniejszych teleskopów optycznych i radiowych. I już wydawałoby się, że koniec ich możliwości jest bliski, już powstały projekty budowy kolejnych kolosów, a tu pracujące VLT Keck i inne wciąż przynoszą nowe coraz śmielsze odkrycia.

Sposobów na wykorzystanie tych niezwykłych konstrukcji naukowcy maja coraz więcej. Zobaczmy co ciekawego można zrobić z tymi urządzeniami, że potrafią one pokazać człowiekowi więcej niż zakładał konstruktor.




błyskawiczna,gwiazda,eso,vista,vlt Najszybciej rotująca gwiazda. Fragment Mgławicy Tarantula w Wielkim Obłoku Magellana sfotografowany za pomocą 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO i 4,1-metrowego VISTA. Strzałką zaznaczono gwiazdę VFTS 102. Źródło: ESO/M.-R. Cioni/VISTA Magellanic Cloud survey. Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey UnitW celu uzyskania obrazu układu podwójnego wykonano obserwacje za pomocą Interferometru Bardzo Dużego Teleskopu (VLTI). Światło z kilku teleskopów obserwujących ten sam obiekt umożliwiło powstanie wirtualnego teleskopu odpowiadającemu instrumentowi o średnicy aż 130 metrów. Uzyskany obraz jest 50 razy ostrzejszy niż zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a (HST) - rozdzielczość HST to około 50 milisekund łuku, a rozdzielczość wirtualnego teleskopu VLTI osiąga 1 milisekundę łuku. To tak jakby z powierzchni Ziemi dostrzec astronautę znajdującego się na Księżycu.

Nie jest to kwestia rozbudowy konstrukcji teleskopów, choć i taka następuję. Pojawiają się coraz nowsze urządzenia badawcze podłączane do nich, dzięki czemu pomiary są nie tylko bardziej precyzyjne, ale niosą zupełnie nowe informacje. Zmiany w wykorzystaniu nowych i najnowszych konstrukcji pozwalają obserwować i badać pojedyncze gwiazdy. Możemy je zobaczyć, co jeszcze nie dawno wydawało się zupełną niemożliwością. A czego możey się dowiedzieć?

Międzynarodowy zespół astronomów korzystał z Bardzo Dużego Teleskopu (VLT)w Obserwatorium ESO Paranal w Chile na pustyni Atakama. Celem projektu obserwacyjnego był przegląd najmasywniejszych i najjaśniejszych gwiazd w Mgławicy Tarantula w Wielkim Obłoku Magellana.

Wśród badanych obiektów naukowcy znaleźli gwiazdę VFTS 102. Okazało się że obraca się ona wokół swojej osi z prędkością ponad 2 milionów kilometrów na godzinę, czyli ponad trzysta raz szybciej niż Słońce. Gdyby gwiazda obracała się jeszcze szybciej, zostałaby rozerwana przez siły odśrodkowe.


Kiedy astronomowie wykonają zdjęcie nieba z gwiazdami, to wypełniają one całe pole widzenia kamery cyfrowej. Jak w takich warunkach badać pojedynczą gwiazdę, jak przyglądać się im wszystkim by w końcu zająć się tą jedyną VFTS 102? Bada się już nie tylko pojedyncze gwiazdy, ale całe pola gwiazdowe. Badach podejmuje się analizy danych zbieranych jednocześnie od bardzo wielu gwiazd. Tak właśnie działa teleskop Kepler. Robi pomiary tysięcy gwiazd jednocześnie a badaczom udostępnia już same wyniki pomiarów.

Ich uwagę przykuwają liczby. Do momentu, gdy wyniki pomiarów nie przykują uwagi astronoma, gwiazda jest nieinteresująca. Takie podejście wynika z praktyki. Skoro w Galaktyce jest 100 do 200 miliardów gwiazd, to jak zajmować się każdą z osobna? Nie ma takiej możliwości, nawet gdyby życie astronoma wydłużyć cztery razy. Dlatego wstępne badania i wyniki traktowane są analizami komputerowymi. Jest nie tylko szybciej, ale i mniej subiektywnie.

I tu pojawia się pole dla działania małych, amatorskich teleskopów. Ostatnie wyniki prac astronomów pokazują, że jest to dobry obszar działań dla dobrze wyposażonych astronomów amatorów i ośrodków takich jak AstroBaza czy obserwatoria budowane przy szkołach, jeśli tylko mają wsparcie zawodowców i ich stałą opiekę. Zapowiada się ciekawie. A pracy jest tyle ile gwiazd we wszystkich dostępnych nam galaktykach ... czyli sporo.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,012 unikalne wizyty