Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Pierwszy sygnał -linia wodoru neutralnego 21cm - obserwowana przez radioteleskop projektu EUHOU w Obserwatorium Astronomicznym UJ w Krakowie. Obserwatorium Uniwersytetu Jagiellońskiego jest koordynatorem tego projektu w Polsce.Pragniemy przed świętami przypomnieć wszystkim przygotowywany projekt EUHOU mający na celu udostępnić radioteleskop do obserwacji Drogi Mlecznej. Teleskop już przeszedł fazę montażu, a teraz przechodzi testy i tylko czekać jak zostanie udostępniony młodzieży przez internet do obserwacji naszej Galaktyki. Przygotowywany teleskop ma zaledwie 3 metry średnicy, ale w zupełności wystarczy do obserwacji wodoru galaktycznego. W galerii można porównać wyniki obserwacji z 32 metrowego teleskopu Toruńskiego z przygotowywanym w projekcie EUHOU. Jak na początek w zupełności wystarczy, a być może zachęci innych do budowania jeszcze większych urządzeń we własnym zakresie. Osobiście znamy takich pasjonatów i zapaleńców.
Biorąc pod uwagę, że EUHOU udostępnił już dla szkół i młodzieży teleskopy optyczne obsługiwane przez Internet, przygotowywany radioteleskop będzie wspaniałym uzupełnieniem mało poznanego przez miłośników obszaru astronomii. Mamy nadzieję, że nie będziemy długo czekać na pierwsze nasze projekty na bazie tego sprzętu.
Obserwacja wodoru galaktycznego odbyć się może w najsłynniejszej jego linii widmowej o długości fali radiowej 21cm. To między innymi ta fala radiowa była na początku wykorzystywana do nasłuchu obcych cywilizacji. Ale skoro oni nie nadawali do nas nic ciekawego naukowcy postanowili zbadać za jej pomocą Wszechświat i tak już zostało.
Na bazie projektu chcemy nauczyć
Pasjonującej historii odkryć radioastronomicznych
Jak zbudowane są radioteleskopy i dlaczego nie widzimy fal radiowych
Jak powstaje promieniowanie wodoru neutralnego i dlaczego na fali 21cm poszukuje się obcych cywilizacji
Jak wygląda nasze kosmiczne lokum, nasze miejsce wśród gwiazd
Jak obserwować wodór w Galaktyce "ze szkolnej ławy"
Jak własne obserwacje ujawniają strukturę spiralną galaktyki i jej rotację
Pokażemy jak odkryć ciemną materię!
Dla zaawansowanych tropicieli wodoru w Drodze Mlecznej pokierujemy w stronę obserwacji profesjonalnymi, naukowymi narzędziami, użyjemy w tym celu symulatora wielkiego radioteleskopu!
W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy uwagi związane z błędami zawartymi w tym newsie. Dotyczyły one lokalizacji redio-obserwatorium. Nasze niedopatrzenie zostało poprawione. Za błędy serdecznie przepraszamy naszych czytelników.