... swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie. Takie przysłowie przypomina nam o tym, ze potencjał kryjący się w nas samych jest równie nieograniczony jak w innych miejscach na świecie. Z zachwytem oglądamy programy w stacjach satelitarnych i zastanawiamy się dlaczego nikt u nas nie wymyślił czegoś tak fajnego jak „Jak to jest zrobione?” czy „Okiem Nauki” i wiele innych.
A jak dobrze się przyjrzeć to mamy w swoim gronie fajne pomysły na pokazanie nauki i jej obecności w życiu codziennym mieszkańców Ziemi. Takim dobrym przykładem była Sonda, a obecnie do miana takiego pomysłu kandyduje „Jak to działa?”. W odcinku 15 mogliśmy zobaczyć jak działa teleskop astronomiczny z udziałem miłośników astronomii z klubu Almukantarat.
O programie:
Program popularnonaukowy, którego autorem i zarazem prowadzącym jest Radosław Brzózka. Na przykładzie urządzeń codziennego użytku wyjaśnia on podstawowe prawa fizyki rządzące zjawiskami w otaczającym nas świecie.
Dzięki prostym i widowiskowym eksperymentom okazuje się, że nauka nie jest wcale taka trudna i niezrozumiała. Pokazujemy, jak potrzeba rozwiązania konkretnych problemów doprowadziła naukowców i wynalazców do skonstruowania wielu urządzeń, których używamy na co dzień. Angażujemy widzów w rozwiązywanie zagadek, które choć wydają się banalnie proste, rzadko miewają oczywistą odpowiedź.
W pierwszej serii przyglądamy się przedmiotom codziennego użytku – lodówkom, kuchenkom mikrofalowym, telefonom komórkowym, aparatom fotograficznym, itp. Choć dziś są to skomplikowane urządzenia naszpikowane elektroniką, to działają wykorzystując proste zasady fizyki. Wiele z nich da się nawet zrobić samemu!
„Jak to działa” to program, który otwiera drzwi do równoległego świata, do którego większość z nas zagląda bardzo rzadko. Pokazujemy otaczającą nas rzeczywistość z zupełnie innej strony. Mamy nadzieję, że po obejrzeniu tego programu nic nie będzie wyglądało tak samo – na każdą chmurę, huśtawkę czy falę na tafli jeziora będziecie od tej chwili patrzyli zupełnie inaczej!
Emisja w soboty o 13.00 w TVP1, a powtórki w czwartki o 9.50 również w Jedynce.
To wspaniale, że idea popularyzacji wiedzy i nauki nie zamiera w naszym narodzie. Dzisiaj to jedno z najważniejszych działań stojących przed mediami, by odzyskały status rzetelności i jakości jaki powinny prezentować.
Przeczytaj więcej: