Energetyczny dżet z M87. Świecenie jest spowodowane przez promieniowanie synchrotronowe, wysokoenergetyczne elektrony poruszające się po spiralnych torach, wzdłuż pól magnetycznych, po raz pierwszy wykryte w 1956 roku przez Geoffreya R. Burbridge'a w M87 potwierdzając przewidywania Hannesa Alfvéna i Nicolaia Herlofsona z 1950 roku oraz Iosifa Samuilovicha Shklovskyego z 1953.W poniedziałek, 9 stycznia w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN
prof. Bożena Czerny wygłosi wykład o promieniowaniu synchrotronowym. Będzie to przedostatnia osłona cyklu
"Spotkania z astronomią", który trwa od października ubiegłego roku.
Poniedziałkowe spotkanie będzie jedenastym w jesienno-zimowej serii popularnonaukowych wykładów z astronomii. Została ona zainaugurowana 10 października i potrwa do połowy bieżącego miesiąca. W ramach cyklu wykłady wygłaszają naukowcy z warszawskich instytucji astronomicznych oraz zaproszeni goście.
Wykłady odbywają się w poniedziałki, o godzinie 17
00, w Sali Seminaryjnej CAMK. Ich współorganizatorem jest warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W pogodne dni po prezentacjach organizowane są pokazy nieba.
Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN znajduje się na ul. Bartyckiej 18. Do CAMK dojechać można autobusem 108 z Pl. Trzech Krzyży lub 167 z Ochoty, Mokotowa i Woli. Należy wysiąść na przystanku "Figowa".
Przeczytaj więcej: