Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Okładka wydaniaNo i mamy początek 2012 roku, a wraz z nim nowy numer naszego biuletynu. Tym razem dużo miejsca poświęciliśmy technikom cyfrowym w obserwacjach gwiazd zmiennych. Dla tych, którzy chcieliby zacząć przygodę z fotometrią CCD, a nie wiedzą jak się za to praktycznie zabrać, Marcin Wardak przygotował obszerny materiał na ten temat, krok po kroku wskazując kolejne działania zmierzające do uzyskania ciągu pomiarów fotometrycznych.
Mamy też coś dla astrofotografów. Nie łatwy dla amatorów, ale bardzo cenny artykuł, w którym mgr inż. Adam Popowicz z Politechniki Śląskiej, podpierając się fizyką procesów zachodzących w matrycy CCD podczas rejestracji, odpowiada na pytanie: czy lepiej stosować wiele krótszych ekspozycji, czy mniej, ale dłuższych?
A poza tym nasze stałe pozycje, czyli.... a zresztą sami przeczytajcie