Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę komu zawdzięczamy powstanie astronomii na ziemi lubuskiej. Ziarno zasiał Johannes Kepler, ale dopiero po setkach lat przybył tu człowiek, który wprowadził wszystko na właściwą drogę. Stał się nim wielki wielbiciel Keplera prof. Janusz Gil.
Podobnie jak Kepler nie potrafi on usiedzieć na miejscu w swoim Instytucie w Zielonej Górze. Zaszczepia stale zainteresowania astronomią w rożnych miejscach naszego regionu. Tak tez uczynił z Żaganiem, gdzie dzisiaj dane jest działać niewielkiej grupie miłośników astronomii. Przez wiele lat w historii naszego miasta realizowane były działania mające na celu utrwalanie pamięci o Keplerze. Dzisiaj mamy zupełnie odmienną sytuację. Tworzymy warunki do poznawania astronomii jako nauki, by podobnie do Keplera, dążyć do poznania i opisania Wszechświata.
Ile byśmy tu nie napisali i nie powiedzieli nie jesteśmy w stanie pokazać jakim on był i jakim jest teraz. Warto wiec wysłuchać audycji o twórcy najsłynniejszego polskiego Instytutu Astronomicznego na świecie, który powstał w zaledwie jedno pokolenie i za sprawą działania jednego człowieka o wielkiej pasji dla tego co robi. To do jej wysłuchania pragniemy Was zachęcić.