Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
ESO, czyli Europejskie Obserwatorium Południowe (European Southern Observatory), to najwspanialsza przygoda ludzkości. Jego sukces jest tym większy, że powstało ono i istnieje dzięki współpracy wielu krajów Europy, a obecnie już nawet z poza niej. Polska jest obecnie na bardzo dobrej drodze do wstąpienia do ESO. Pracy z naszym przystąpieniem do Obserwatorium jest bardzo wiele, ale z efektów tego będziemy się tylko niezmiernie cieszyć. Ponadto ESO obchodzi w tym roku 50 lecie swojego istnienia, dokładnie 5 stycznia 2012r. Poznanie osiągnięć tej instytucji jest tym trudniejsze im więcej zasobów jest gromadzonych w jego archiwach. Administracja projektu wyszła nam naprzeciw i dzięki Internetowi możemy poznawać część zasobów w sposób bardzo przyjazny każdemu internaucie. Tym bardziej z radością przyjmujemy przygotowane zasoby video w formie podcastów.
I nie byłoby w tym nic sensacyjnego, szczególnie dla nieobeznanych z angielskim, gdyby nie kolejna rewelacja przygotowana przez Pana Krzysztofa Czarta, znanego wszystkim niestrudzonego popularyzatora astronomii i nauk pokrewnych. Przygotował on do każdego filmu napisy w języku Polskim. Dzięki temu można nie tylko samemu sobie oglądać te materiały, ale wręcz wykorzystać je do celów edukacyjnych na zajęciach i lekcjach szkolnych i nie tylko. Materiał filmowy można pobrać na lokalny komputer w jednym z wielu formatów dostępnych na stronie oraz plik z napisami do danego filmu. Filmy dostępne są nawet w rozdzielczościach HD 720p/50.
Z takimi zasobami można zapełnić nie jeden wieczór i noc niepogody.