EPUP |
7582 planet |
8 stycznia Centrum Hewelianum ogłosiło drugą już edycję ogólnopolskiego konkursu astrofotograficznego AstroCamera 2012. Równo rok temu pierwsza edycja konkursu była uroczystą inauguracją Obchodów Roku Jana Heweliusza – dziś AstroCamera 2012 kończy rok astronomicznych atrakcji, upamiętniających rocznicę urodzin wielkiego astronoma, Gdańszczanina Tysiąclecia i patrona Centrum Hewelianum!
AstroCamera jest konkursem astrofotograficznym o otwartej formule, skierowanym do bardzo szerokiego grona: zarówno amatorów, jak i profesjonalistów - astronomów, fotografów i hobbystów oraz wszystkich osób podzielających naukowe pasję Jana Heweliusza.
W tegorocznej edycji konkursu zostały wprowadzone zmiany, które mają ułatwić procedurę nadsyłania prac konkursowych. Zgłoszenia należy dokonać drogą elektroniczną, na adres astrocamera2012@hewelianum.pl. Drugą zmianą jest wyznaczenie dodatkowej kategorii „Astro – krajobrazu”, adresowanej przede wszystkim do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z astrofotografią.
Na zwycięzców AstroCamery 2012 czekają atrakcyjne nagrody pieniężne, w każdej z trzech kategorii konkursowych:
Jury oceniając tegoroczne zgłoszenia będzie brało pod uwagę wartość merytoryczną, czyli rodzaj sfotografowanego obiektu, stopień trudność jego obserwacji oraz stopień niepowtarzalności zjawiska. Drugie kryterium będzie stanowiła wartość estetyczna, w ramach której mieszczą się parametry techniczne, takie jak na przykład redukcja szumów, ale również walory kompozycyjne.
Prace w konkursie można nadsyłać do 30 kwietnia 2012, natomiast ogłoszenie wyników nastąpi do 31 maja. Planowane jest również wydanie albumu, w którym znajdą się nagrodzone i wyróżnione przez Jury zdjęcia z pierwszej oraz z drugiej edycji konkursu.
Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.
Pliki do pobrania: