Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Na stronie autorów dostępny już numer wydania Ebooka. Wydanie poświęcone jest technice astronautycznej. Na pierwszym miejscu oczywiście nasz PW-Sat. Już 13 lutego spodziewamy się, że poleci w kosmos nasz pierwszy sztuczny satelita. Przy tej okazji poznać możemy całą technologię małych satelitów. Misje satelitów klasy CubeSat zaczyna się od CUTE I.
Kosmiczny śmietnik to kolejny ważny element wydania. A jest się czego bać. TO już nie tylko duża skala zagrożenia, ale spora skala zniszczeń ze strony tego śmietnika. Znamy słynne zdjęcia Teleskopu Hubble'a tyle, że nie kosmosu a jego podziurawionych paneli słonecznych. Takich przygód jest znacznie więcej. Jak się okazuje natura i z tym problemem zaczyna sobie radzić. Wszystko dzięki Słońcu i grawitacji oraz tarciu.
Jest wiele nowości ze świata lotów kosmicznych, planów i niepowodzeń. Teksty są na wysokim poziomie a dołączone obrazy świetnie ilustrują materiał. Nic tylko pobierać i czytać.