Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 21-1-2025 06:44:59

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Rocznica urodzin Galileusza

Wydarzenia galileusz Portret Galileusza - Galileo GalileiDzisiaj obchodzimy rocznice urodzin jednego z największych astronomów naszej cywilizacji. Jego wielkość oceniamy w skali zmian jakie dokonał przeistaczając astronomię z filozofii w prawdziwą astronomię. Jego spuścizna odciska się w tej nauce do dzisiaj. A w roku 2009 szczególnie zwracaliśmy na to uwagę, by zrozumieć jak doszło to tego przewrotu. Warto nawet dzisiaj zadać sobie ten trud i wziąć do ręki galileoskop by zadać sobie ten sam trud obserwacji i wnioskowania jakiego podjął się Galilei. Czy dzisiaj, z perspektywy setek lat, jesteśmy w stanie dokonać tego samego i pójść tym samym szlakiem?


luneta Teleskop Galileusza Porównując możliwości jakie ma współczesny miłośnik astronomii wchodzący do salonu sklepowego ze sprzętem astronomicznym można by sądzić, że nic nie stoi na przeszkodzie w podobnych dokonaniach. A jednak ... zadania tego typu często nas przerastają. Prezentowana na grafice luneta to efekt pracy Galileusza, który sam opracował technologię wytworzenia soczewek i budowy teleskopu. Niewielu w naszych czasach, nawet miłośników, podejmuje się trudu samodzielnego zbudowania swojego przyrządu obserwacyjnego. Ale Ci którzy się tego podejmują, potrafią docenić jego osiągnięcie. W jego czasach i przy jego charakterze wynikiem takich faktów stał się konflikt, który podzielił ówczesny świat na wrogie sobie stronnictwa. Szkoda, że nie możemy tego prześledzić na tyle dokładnie by odczuć tego ducha sporu o najważniejsze obszary wiedzy jakie przyszło człowiekowi nie tylko zrozumieć, ale zmienić. Bo zmiany musiały dokonać się w nas samych.

fazy Księzyca Księżyc na rysunkach Galileusza Szkice z jego obserwacji i wnioski z nich podjęte stanowią o wielkości dokonań jakie nastąpiły w ich wyniku. Kiedy się nad tym dobrze zastanowić, to jest to osiągniecie fenomenalne. Jego skalę można by dzisiaj porównać do odkrycia egzoplanet. Niestety jak zwykle nauka musi ścierać się wiarą i to nie tylko chodzi o taką wiarę jaką na co dzień uważamy za nią. Nie wiara w Boga jest problemem, ale wiara w naszą nieomylność w naszych osądach. W nauce obowiązuje bowiem zasada, że znajomość rzeczy to nie kwestia wiary, ale wiedzy. Ileż bowiem razy spotykamy się z określeniami: wierzę, że istnieją obce cywilizacje, wierzę, że na Marsie było życie, są ślady po nim itd. Zamiast mówić o hipotezach czy teoriach mówimy o wierze, jako pewniku istnienia czegoś, bo taką ją postrzegamy, a często wystarczy tylko skierować lunetę w tyn świat nad nami i skutecznie zinterpretować to co widzimy i co tam jest. Tak przecież było z kanałami na Marsie i wieloma innymi "prawdami". Niektóre mogą się potwierdzić w dalszych badaniach, ale niektóre mogą się tak zakorzenić, że ich zmiana staje się wręcz nie możliwa. Tak było właśnie w czasach Galileusza. Jak na ironię nawet dzisiaj przychodzi nam z tym się zmierzać i nic nie pomaga, że to już XXI wiek.

termometr TermometrGalileusz to nie tylko astronomia. To także wiele innych osiągnięć dla ludzkości jakie przyszło nam dzisiaj podziwiać dzięki temu genialnemu człowiekowi. Tu widzimy termometr, który często stoi w naszych domach i wspaniale go ozdabia ale i niesie ze sobą niezwykłą wiedzę, na temat zjawisk fizycznych w przyrodzie. To jest właśnie tak niezwykłe w takich genialnych osobach. Dokonują oni zmian nie tylko w jednej dziedzinie naszego życia, ale w całym jego obszarze. Nie znaczy to, że są mili i układni. Wręcz przeciwnie. Galileusz należał do ludzi zadziornych i krnąbrnych. To nie żaden dyplomata. Znała swoją pozycje społeczną i wykorzystał ją do cna. Nie oddał ani chwili ze swojego sukcesu. Nawet genialnemu Keplerowi nie pożyczył, czy też sprezentował lunety, by ten mógł dokonywać swoich odkryć. Taki był Galileusz. A jednak i tak chylimy czoła przed jego osiągnięciami. On nie tylko odkrył jak działa Wszechświat, ale przede wszystkim upowszechnił wiedzę swoich odkryć. Śmiem nawet twierdzić, że odkrywców było znacznie więcej, ale to właśnie jego dzieło zostało dokończone przez zmiany w całym naszym myśleniu. Kiedy więc go będziemy wspominać przy wieczornej herbacie i książce odkryjmy także to coś w sobie, może i w nas czeka tajemniczy odkrywca? Wystarczy go tylko obudzić.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,799,686 unikalne wizyty