Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 21-1-2025 05:11:37

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Zlot Miłośników Astronomii w Zwardoniu

WydarzeniaWidać, że kończy się zima. Po czym? A po tym, że miłośnicy astronomii rozpoczynają organizowanie zlotów i spotkań w całym kraju. I już maja czekają nas dwie imprezy: jedna w Zwardoniu a druga w Izerskim Parku Krajobrazowym i Ciemnego Nieba. O spotkaniu w Zwardoniu włącznie z programem przeczytamy poniżej, a o Izerach przygotowywanej przez Uniwersytet Wrocławski doniesiemy nieco później, jak gotowy będzie dokładny program. Ten kto tam był, wie, że można w Izery jechać w ciemno i to dosłownie. Zabawa jest tam przednia bez względu na pogodę, a noc jest prawdziwie czarna, jak przystało na Park Ciemnego Nieba.


W dniach 17-20 maja b.r. w Zwardoniu odbędzie się kolejny zlot forum AstroCD, który po raz pierwszy odbędzie się pod patronatem firmy Delta Optical.

Zwardoń to miejscowość położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim pomiędzy trzeba przełęczami - Przysłop, Zwardońską i Graniczne w zachodniej części Beskidu Żywieckiego, tuż przy granicy ze Słowacją.

Tym razem po raz pierwszy odwiedzimy ośrodek "U Wilczka" w Zwardoniu, położony 825 m n.p.m., z którego rozpościera się przepiękny widok na panoramę gór polskich i słowackich. Wyjątkowe usytuowanie ośrodka gwarantuje wyjątkowo ciemne niebo, nieoświetlone z nikąd. Zwardoń ma do zaproponowania wiele ścieżek o malowniczych widokach. Aleja Zakochanych, Duża i Mała Pętla, Wężowa Góra to wspaniałe miejsca do spacerów. Warto wybrać się również na pieszą wycieczkę na Słowacką stronę granicy lub odwiedzić słynną karczmę "Swojskie klimaty".

My skupimy się na obserwacjach w dzień (Słońca, za pomocą teleskopów słonecznych) jak i w nocy. Nie zabraknie prelekcji, w tym głównej Michała Kusiaka - "Komety SOHO". Michał Kusiak jest studentem astronomii na Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jako jeden z rzeszy miłośników astronomii, zaangażowanych w przeszukiwanie komet na zdjęciach dostarczanych przez koronografy misji SOHO i STEREO, odkrył już ponad 150 komet, w tym dwutysięczną kometę odnalezioną na zdjęciach sondy SOHO. Pierwszą oznaczoną jako C/2007 W10 (SOHO 1402) odkrył 24 listopada 2007 roku. Spotkanie z Michałem prawdopodobnie w sobotę po obiedzie. Dokładny czas zostanie podany jeszcze przed zlotem.

Również odwiedzi nas również prezes warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - Janusz Wiland prezentując własne programu, nowy "Nocny Obserwatore i kultowy już "AstroJaWil". Wieczorami, jeśli tylko pogoda nam dopisze, obserwacje, obserwacje i jeszcze raz obserwacje... do białego rana.
Konkurs
W ramach pobytu organizujemy konkurs fotograficzny na najciekawszą fotografię zlotową. Nagrodę niespodziankę funduje firma Delta Optical. Szczegóły już niebawem.
Koszt wyjazdu
Całkowity koszt pobytu z wyżywieniem wynosi: 170 zł (165 zł dzieci). Wyżywienie odnosi się do śniadania (szwedzki stół) oraz dwudaniowej obiadokolacji w góralskim stylu.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,799,296 unikalne wizyty