Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:45:18

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Kosmiczne Party

Astrnomia zjawiska Mars 2010 rok Marsa Damian PeachGdy z dnia na dzień obserwujemy pochmurne niebo z coraz większym utęsknieniem wypatrujemy choć dziury w chmurach by spojrzeć na gwiazdy i licznych Wędrowców - czyli planety. Już od samego zachodu naszej gwiazdy na niebie witają nas najjaśniejsza Wenus przez Jowisza po pięknie czerwonego Marsa, a to tylko wędrowcy widziani okiem nieuzbrojonym. Jeszcze dzisiejszy wieczór warto wykorzystać na spotkanie z nimi, gdyż już tej nocy okazja do tego znowu się odsunie w czasie. A jak to widać dzisiaj?


Po zmroku na zachodnim niebie widoczne są aż cztery planety, jedna pod drugą. W najbliższych dniach z każdą z nich będzie się spotykać cienki sierp Księżyca. Dzisiaj Srebrny Glob zbliży się do Merkurego.

Każdego miesiąca Księżyc wędrując po niebie spotyka się z gwiazdami i planetami. Jednak nie często ich układ jest na tyle ciekawy, jak obecnie.

Począwszy od dzisiejszego wieczoru nasz naturalny satelita będzie zbliżać się aż do czterech planet, dzień po dniu. Tuż po zachodzie Słońca najprościej odnaleźć na zachodnim niebie planetę Jowisz, ponieważ znajduje się ona najwyżej. W dół i na prawo od niej znajdziemy Wenus, która jest obecnie najjaśniejszą planetą ziemskiego nieba.

Dalej w dół i na prawo odnajdziemy Urana, ale do jego ujrzenia potrzebna jest co najmniej lornetka. Uran jest na tyle słaby, że w miastach gołym okiem nie jesteśmy w stanie go dostrzec.

Tymczasem przy samym horyzoncie znajduje się Merkury. To z pewnością najciekawsza planeta, ponieważ najtrudniej ją obserwować z powodu bliskości Słońca. Jednak do końca lutego jej widoczność będzie korzystna, zwłaszcza, że zbliży się do niej Księżyc. Tak się stanie dzisiejszego wieczoru.

Merkurego znajdziemy nieco na lewo od młodziutkiego sierpa Księżyca tuż po nowiu. Kolejne trzy planety znajdować się będą wzdłuż linii którą poprowadzimy od Merkurego w kierunku północno-zachodnim. Wszystkie cztery planety położone będą mniej więcej w podobne odległości od siebie, więc jeśli będziemy mieć trochę szczęścia, to ujrzymy Urana. Najlepiej wybrać się na obserwację poza miasto, tam, gdzie nie dociera światło miejskie.

Czasu jest niewiele, ponieważ Księżyc z Merkurym chwilę po zachodzie Słońca będą się chylić ku horyzontowi, więc na sfotografowanie tego spotkania będziemy mieć niecałą godzinę.

Niestety prognozy na wieczór są kiepskie z powodu zbliżającego się układu niżowego. Najwięcej przejaśnień i rozpogodzeń spodziewamy się na południowym zachodzie Polski. W pozostałych regionach chmur będzie na tyle dużo, że obserwacje będą poważnie utrudnione lub niemożliwe.

Jutro Księżyc znajdzie się między Merkurym a Uranem, a dokładniej nieco na prawo od nich. W piątek (24.02) Księżyc przewędruje ponad Urana. Najciekawiej zapowiada się sobotni (25.02) wieczór. Ujrzymy wówczas spotkanie Księżyca z Wenus.

Tego nie można przegapić. Zachęcamy do uwiecznienia zjawiska na tle ciemniejącego nieba. Niedziela i poniedziałek (26-27.02) to dni pod znakiem Jowisza. Księżyc najpierw zbliży się do tej planety od prawej strony, a następnie powędruje ponad nią.

Ciekawie będzie również we wtorek (28.02), gdy na jednej linii ustawią się Księżyc, Jowisz, Wenus, Uran i Merkury. Ta ostatnia planeta z biegiem dni będzie się znajdować coraz wyżej nad horyzontem, a więc warunki jej widoczności będą się systematycznie poprawiać aż do początku marca.

Zapraszamy więc do codziennych wieczornych obserwacji, trzymania kciuków za ładną pogodę razem z Gwiezdnymi Wrotami i Twoją Pogodą.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,343 unikalne wizyty