Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:38:08

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

New Horizons ... prosto do Plutona

Astronautykapluton,astronomia,new horizons Sonda New Horizons podczas przygotowań przedstartowych jeszcze na ZiemiDokładnie 19 tycznia 2006 roku ziemianie wysłali sondę do ostatniej planety naszego układu. zaledwie pół roku później zdetronizowaliśmy Plutona do rangi Planety Karłowatej na Zgromadzeniu Generalnym Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pradze w dniu 24 sierpnia.

Mimo, że karłowata, położona daleko jak mało która, sprawiła niemało problemów astronomom przy jej odkrywaniu to przyciąga naszą uwagę do dzisiaj. Wiemy już o niej sporo: ma cztery satelity - księżyce. Ma tez nikłą atmosferę. I to po części właśnie dla tej atmosfery wysłano tam niezwykły żaglowiec z zasilaniem atomowym. Niebawem atmosfera zniknie w lodowatych otchłaniach kosmosu i przez tak długi czas, że badanie jej będzie wręcz niemożliwe. Wynika to z bardzo ekscentrycznej orbity po której porusza się Pluton. Oddali się od nas tak bardzo, że atmosfera się zestali, a odległość wzrośnie prawie dwukrotnie i dotarcie do niego będzie wymagało jeszcze więcej czasu (a co za tym idzie więcej energii i paliwa.).


10 lutego zmierzająca na Plutona sonda New Horizons przekroczyła magiczną granicę 2 miliardów mil pokonanych w przestrzeni kosmicznej. Jest to 2/3 trasy, a więc od karłowatej planety dzieli ją okrągły miliard mil.

Pokonany przez sondę dystans równy jest podróży na Saturna (z Ziemi) i z powrotem. Mimo, że do celu zostały jeszcze 3 lata lotu naukowcy już ogłaszają sukces, a ostatnią fazę lotu nazywają "końcowym rejsem”.

New Horizons, sonda o napędzie atomowym, jako pierwsza w historii przyjrzy się dokładnie Plutonowi oraz jego księżycom, ponad 80 lat po ich odkryciu.

Obecnie cała elektronika statku jest w stanie uśpienia. Zostanie ona wybudzona dopiero za 2 lata w kwietniu, na długi, dwumiesięczny okres testowania systemów i przyrządów.

Wtedy też inżynierowie przetestują jak poradzi sobie ona z podejściem do planety symulując ten manewr. W czasie tej symulacji sonda wykona każdy najmniejszy ruch, identycznie jak miałoby to miejsce w przypadku prawdziwego podejścia. Wówczas też zaktualizowane zostanie jej oprogramowanie.

Z odległości, w jakiej sonda obecnie się od Słońca znajduje, nasza gwiazda wygląda jak jasna kropka (ma ono ok. 1/400 jasności, w porównaniu do tej widzianej z Ziemi) pomiędzy Bliźniętami i Orionem.

Ciekawym faktem jest to, że sonda New Horizons jest najszybszym obiektem stworzonym przez człowieka, poruszając się z prędkością około miliona mil na dobę. Podróż na Księżyc zajęła by w niej zaledwie 6 godzin.

W marcu 2015 powinniśmy dostać pierwsze obrazy Plutona, gdyż właśnie wtedy sonda ma się znaleźć w odległości 93 milionów mil od tej planety, czyli w odległości jaka dzieli Ziemię od Słońca.

Na plutonie nie koniec badań sondy. Przed nim jeszcze Pas Kuipera. Znamy cześć obiektów z tamtego terenu. Ile ich jeszcze czeka na odkrycie? Zapewne bardzo wiele. Nic nie zastąpi takich badań bezpośrednich. Dowodzą tego kolejne misje do planet zewnętrznych i wewnętrznych. I choć łączą się z tym rożne niepowodzenia to nie ma odwrotu od tego sposobu dotarcia po tą wiedzę.

Już pierwsze dane będą bardzo ekscytujące i wyjątkowe. Będą one wędrowały do nas z prędkością od 600 do 1200 bitów na sekundę. Marny to dostęp do sieci. Ale jeszcze bardziej niezwykłe jest to, że będzie mogła ona liczyć tylko na własne źródło zasilania około 200W. Zostało n am czekać do aż do 2015 roku. Dotrze wtedy do Plutona amerykańska flaga oraz płyta CD z nazwiskami 435 000 chętnych osób oraz raz mały aluminiowy pojemnik z prochami odkrywcy Plutona Clyde'a Tombaugha.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,332 unikalne wizyty