Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:30:01

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Jak spotkać się, to tylko z gwiazdami ...

Sekcja Astronomiczna astronomia,Wiland,ciemne niebo Astronomia Ogólna cz.1 Pana Wilanda w rękach KarolaSława dawnej piosenki są sposobem na zmianę nastroju w tak niepogodny dzień jaki nam ostatnio przyszło spędzić. Bo jeden wieczór z niebem usianym gwiazdami zmieni wszystko przez cały kolejny tydzień. Pogoda nie łaskawa dlatego spotykamy się w naszej Sali by czynić kolejne kroki w naszym projekcie. A pracy jest jeszcze sporo i nauki nie mało. Pomoże nam w tym podręcznik napisany przez Pana Janusza Wilanda. Wieloletni pasjonat astronomii, który dobrze wie jak trudno jest amatorom nieba dotrzeć do wiedzy przygotowanej na ich poziomie poznania. Przygotował on niewielką broszurę która zawiera niezbędne wiadomości z astronomii. To pozwoli poznać tyle by dalej iść już w poważniejszym towarzystwie literatury fachowej. Każdy dostał do ręki na własność wydanie tej pozycji, które wydrukowaliśmy i oprawiliśmy już sami. Za tą pomoc dziękujemy Panu Januszowi.


astronomia,Wiland,ciemne niebo Z lewej strony widać bibliotekę w trakcie jej powstawania. Na tym spotkaniu miało się wydarzyć wiele jak zawsze. Nie wszystkie plany udaje się zrealizować, bo to i czasu brakuje i niektóre zadania bardzo się rozrastają. Tak było i tym razem. Przygotowujemy się do konkursu i poznanie wiedzy z nim związanej jest tu najważniejsze. Znajda się tu elementy ekologii – swego rodzaju – ale i istotne elementy astronomii w tym badania oraz urządzenia edukacyjne naszej roboty. Tyle na razie możemy powiedzieć. Reszta to tajemnica.

Tym razem na spotkaniu odbyła się prezentacja materiału filmowego traktującego o naszym problemie, który niedawno był nadawany na Planet. Trzeba przyznać, że materiał jest podany w sposób niezwykle wyjątkowy. Nie ma tu żadnego konfliktu na śmierć i życie, ale jest inteligentne zwrócenie ludziom uwagi na istniejący problem. Tym sposobem film wywołał dyskusję, jak zwykle, o tym jak jest, jak winno być i co można zrobić. I w cale nie było jednomyślności, jak można by się spodziewać.

astronomia,Wiland,ciemne niebo Nasze kino domowe pozwala oglądać filmy na srebrnym ekranie Poznanie gwiazd to kolejny etap naszego zadania. Ich tajemnic jest sporo. My musimy zrozumieć jak powiązane są ze sobą pewne właściwości gwiazd. Jak od siebie zależą i jak je można badać? Zadanie nie jest proste, a od tego zależy dobre wykonanie projektu. Jak się okazuje praca jest tytaniczna, ale tylko takich warto na konkurs się podejmować. W zasadzie nie jest problemem czy nam się to uda, ale czy zdążymy. Bo mamy ambicję na zrobienie tego wyjątkowo dobrze. Robimy to również dla siebie, więc musi być najlepiej. Wszyscy bardzo się angażują w pracę. Wszystkim zależy na efekcie coraz bardziej. To tez zobowiązuje, a przy tym spotkania mimo niepogody są ciekawsze a nawet ekscytujące.

Rozwijamy naszą Astronomiczną Bibliotekę. Publikacje wyszły z szafy na przygotowany regał. Jeszcze tylko zakończyć ewidencjonowanie, oznaczanie i ... można używać. Niech służy wszystkim jak najlepiej. Książka to najlepszy przyjaciel szczególnie małego naukowca.

astronomia,Wiland,ciemne niebo Na zajęciach jest tez małe słodkie co nie co Przy okazji cały czas czekamy na informacje o potencjalnie powstających obserwatoriach. I choć na razie cisza, jak makiem zasiał, my robimy swoje, bo mimo wszystko mamy sporo zadań w tym roku. Choćby VT 2012, który czeka nas w czerwcu. To ostatnie okazja by zobaczyć i wykorzystać tranzyt Wenus do badań astronomicznych. W tym przypadku będziemy brali udział w ogólnoświatowym wyznaczaniu AU – jednostki astronomicznej. Karol już nie może się doczekać.

A za tydzień ... może będzie pogoda na obserwacje. Niedługo wiosna. Zbliżający się koniec zimy przypomina o kończącym się najlepszym okresie na obserwacje.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,994,031 unikalne wizyty