Naszym najbardziej oczekiwanym gościem marca jest Mars, a to za sprawą jego opozycji w dniu 3 marca. Już teraz możemy obserwować wspaniały widok tej planety ... o ile pogoda na to pozwoli. Widoczne są liczne struktury na powierzchni planety oraz czapy biegunowe. Na naszymi głowami przelecą przez całe noce meteory z gwiazdozbioru Panny, a całości dopełni koniec zimy i początek wiosny w dniu 20 marca. Teraz będzie już tylko lepiej.
Marcowe wieczory będą emocjonujące z uwagi na niecodzienne zbliżenie Wenus i Jowisza oraz wyśmienitą widoczność Merkurego. Ważnym wydarzeniem będzie również powitanie wiosny.
Słońce
Słońce wstąpi 20 marca o godzinie 6:14 w znak Barana rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę. Długość ekliptyczna Słońca wyniesie 0 stopni.
Księżyc
Pierwsza kwadra (jasna prawa połowa tarczy) 1 marca, 2:22.
Pełnia (tarcza całkowicie oświetlona) 8 marca, 10:40.
Ostatnia kwadra (jasna lewa połowa tarczy) 15 marca, 2:25.
Nów (tarcza niewidoczna) 22 marca, 15:37.
Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi 10 marca o godzinie 10:54, a najdalej od nas 26 marca o 7:05.
Merkury
Na początku miesiąca zapowiada się jedna z dwóch najlepszych wieczornych widoczności Merkurego w tym roku. Jeśli tylko pozwoli na to pogoda, wypatrujmy najbliższej Słońcu planety dość nisko nad zachodnim niebie (gwiazdozbiór Ryb) mniej więcej 45 minut po schowaniu się słonecznej tarczy za horyzont. Drugi raz w tym roku tak dobra widoczność zdarzy się wieczorami dopiero w czerwcu.
Wenus
Wenus pozostanie królową wieczornego nieba. Z biegiem dni będzie coraz lepiej widoczna na zachodnim niebie (gwiazdozbiór Barana). Blisko połowy marca nastąpi wyjątkowe zbliżenie Wenus do Jowisza. 11 marca planety będą się znajdować jedna obok drugiej. Wenus to ta po prawej. Natomiast 13 marca zbliżenie obu planet będzie największe. Wieczory w tych dniach warto sobie zarezerwować na sesję fotograficzną niecodziennego zjawiska. 26 marca wieczorem nieco poniżej Wenus znajdzie się Księżyc tuż po nowiu. Zbliżenie się obu obiektów również będzie duże. Dodatkowo Wenus znajdzie się wtedy w maksimum widoczności, ponieważ jaśnieć będzie najwyżej nad horyzontem.
Mars
Czerwoną Planetę można obserwować przez całą noc. Najlepiej poszukiwać jej wysoko na wschodnim niebie wieczorem (gwiazdozbiór Lwa). 7 marca na prawo od Marsa znajdzie się Księżyc zaledwie pół doby przed pełnią.
Mars w opozycji znajdzie się 3 marca, zaś najbliżej Ziemi dwa dni później. Czerwona Planeta będzie wówczas najjaśniejsza i największa na niebie.
Jowisz
Największa planeta naszego Układu Słonecznego zbliży się wieczorem 11 marca do Wenus. Jowisz będzie tą "gwiazdką" po lewej stronie (gwiazdozbiór Barana). 25 marca krótko po zachodzie Słońca nieco na prawo od Jowisza znajdzie się Księżyc po nowiu. Planetę można podziwiać codziennie mniej więcej do godziny 22:00.
Saturn
Planeta z pierścieniami panuje przez coraz większą część nocy, ale wschodzi krótko przed północą, dlatego najlepiej ją obserwować przed wschodem Słońca na niebie południowo-zachodnim (gwiazdozbiór Panny). 11 marca przed świtem poniżej Saturna ujrzymy Księżyc po pełni.
Pamiętajmy, że planety bardzo łatwo odróżnić od gwiazd, gdyż są nie tylko od nich jaśniejsze, ale i nie migocą.
Meteory
Około 24 marca będziemy mogli zobaczyć jedno z maksimów aktywności roju Wirginid. Ze względu na to, że radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Panny, to "spadające" gwiazdy będziemy mogli zaobserwować przez całą noc od południowo-wschodniego po południowo-zachodnie niebo.
Przeczytaj więcej: