Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 04-1-2025 18:28:05

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Jedna noc jedno niebo

Astrofotografia mars,astronomia,Mariusz,Rudziński Mars - Mariusz Rudziński 26 lutego 2012r.Nasz kolega Mariusz korzystając z jednego dosłownie dnia w pochmurny luty tego roku daje nam przykłady jak wykonać dobre i wartościowe obserwacje z wykorzystaniem fotografii cyfrowej. Jego przystępnie napisane opisy przydadzą się każdemu u początkującemu obserwatorowi i astro-fotografowi. Jego rozwiązania są proste i często wymagają co najwyżej dwóch sprawnych rąk i trochę chęci. A co najważniejsze oddania pasji astronomicznej. Bo gdy przychodzi pogoda na badania nieba, nie można tego odkładać wymawiając się zmęczeniem, mrozem i ważniejszym filmem w TV. Niebo jak morze, nie wybacza błędów tego typu. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie kolejna tak pogodna noc, a zjawiska astronomiczne przemijają i na kolejne przyjdzie często czekać tak jak na kolejny tranzyt Wenus. Dzisiaj prezentujemy kolejne efekty jego pracy w tekście jego pióra i w obrazach jego autorstwa.


mars,astronomia Mars - Mariusz Rudziński 26 lutego 2012r. - drugie ujęcie planetyOstatni wieczór był wspaniały. Po długim okresie deszczy i zasnutego chmurami nieba, w końcu pokazały się gwiazdy. Długo czekałem na ten moment ponieważ zależało mi na sprawdzeniu jak bardzo do Ziemi zbliżył się Mars i jak teraz wygląda jego tacza. Teraz mamy najlepsze warunki do jego obserwacji bo jest w koniunkcji ze Słońcem czyli znajduje się najbliżej Ziemi.

W oczekiwaniu na wyłonienie się Marsa zza drzew postanowiłem wypróbować swój nowy mały nabytek czyli wężyk spustowy do Canona. Jest do dość ważny gadżet ponieważ pozwala na uzyskanie dłuższych czasów naświetlania co w astrofoto jest warunkiem dobrych zdjęć. Wczorajsza sesja nie była wiec nastawiona na jakiś konkretny obiekt, a raczej testem nowych możliwości. Mamy zatem w kolekcji zdjęć wiele różnorodnych obiektów i tak na pierwszy rzut poszła Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. No tutaj to już była zupełna partyzantka, to była pierwsza moja próba uchwycenia stacji w locie i zrobienie zdjęć lustrzanką zamocowaną w ognisku głównym TAŁ’a. Jak się okazało brak doświadczenia spowodował, że zastosowałem zbyt krótkie czasy i stacja jest ledwie widoczna jako nieregularny kształt majaczący na orbicie.

iss,stacja,sonda,astronautyka Obraz ISS uchwycony TAŁ'em Mariusza Wrzucam jednak to zdjęcie, bo to moje pierwsze wykonane ta metodą, a liczę że będą wkrótce lepsze. Kolejnym obiektem była królująca na niebie koniunkcja Jowisza, Księżyca i Wenus. Skoro obie planety tak biły po oczach też uwieczniłem je na zdjęciach. Potem zacząłem testować wężyk spustowy na Orionie.

Czasy powyżej 2 min nie spowodowały zbyt dużego przesunięcia gwiazd w ogniskowej 75mm a więc przy dokładnym ustawieniu montażu teleskopu mogę z powodzeniem pomęczyć Oriona którejś nocy i uzyskać ciekawe zdjęcia.

M42,orion,mgławica Mgławica w Orionie M42 Skoro miałem już Oriona w zasięgu teleskopu, nie mogłem pokusić się o strzelenie M42 na czasach dłuższych niż te 30 sek. które mogłem uzyskiwać bez wężyka. Więc fotka M42 jest wynikiem statkowania kilku zdjęć z czasami ok 2 min.

Następnie ustawiłem teleskop na M31 i tez przetestowałem możliwość stosowania długich czasów. Na zdjęciu załapał się jakiś satelita jako cieniutka linia wzdłuż zdjęcia.

W międzyczasie zrobiłem też kilka zdjęć Księżyca.

W końcu ok 21:30 zza lasu ukazał się Mars i już dość wysoko świecił pięknym pomarańczowym światłem.

Na jego powierzchni widać jasną czapę lodową a także ciemne obszary zastygłej lawy, które pięknie kontrastują z jaśniejszymi piaskami. Jest to naprawdę najlepszy czas na obserwacje tych trzech planet, które teraz możemy podziwiać tuż po zachodzie Słońca a Marsa wieczorem i wcale nie potrzeba zarywać nocy, no chyba, że ktoś ma ochotę na Saturna to po północy jest już na tyle wysoko, że można z powodzeniem prowadzić obserwacje teleskopowe.

Autor: Mariusz Rudziński

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,696,918 unikalne wizyty
Ładowanie...