Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Tak, czas szybko leci. coraz bardziej zbliżamy się do końca edycji tej niezwykłej publikacji. Kosmos Tajemnice Wszechświata w popularny sposób przedstawia szeroki wachlarz wiedzy o Wszechświecie. Dołączane do każdego numeru filmy na DVD jeszcze bardziej zachęcają do zajęcia się tą dziedziną wiedzy hobbystycznie albo i zawodowo. Tym razem zajmiemy się obiektami, które onegdaj sprawiały astronomom wiele problemów, ale dzięki nim dowiedzieliśmy się jak kosmos jest ogromny. Mowa oczywiście o galaktykach. Te zbiorowiska gwiazd zawierają ich tak wiele, że na całej ziemi nie ma tylu ziaren piasku co gwiazd w galaktykach. Jest więc o czym pisać i co pokazywać, a największe teleskopy świata tylko rozkręcają naszą wyobraźnię.
Galaktyki choć ogromne znajdują się w bardzo dużych odległościach od siebie. Tylko sama M31 jest oddalona od nas o 2mln lat świetlnych. te odległości nie przeszkadzają im wpływać na siebie i to czasami bardzo brutalnie. Maciej Balicki pisze w tym wydaniu o "Oddziałujących galaktykach".
Technologia 3D zawojowała całą naszą codzienność. Ale dzięki niej astronomia może pokazać jak Wszechświat wygląda z rożnej perspektywy. Ewa Zegler-Poleska w "Wszechświecie w 3D" przedstawia nam projekt SDSS III edycję. Odkryto dzięki niemu niezwykłe otoczenie Drogi Mlecznej i zawarte w nim strumienie gwiazd.
Nie sposób nie zadać pytania jak powstała Nasza Galaktyka. Na to pytanie stara się nam odpowiedzieć Maciej Balicki w "Jak powstała nasza Galaktyka". A w kolejnym artykule dzięki niemu poznajemy klasyfikację galaktyk.
W dziale "Wyjaśnienie pojęć" dowiemy się czym różni się kwazar od galaktyki Seyferta i co to jest AGN.
Za to Magda Siuda przedstawia jak wyjaśniono zagadkę mgławic spiralnych, bo że to są odległe galaktyki, leżące poza Droga Mleczną nie było takie oczywiste na samym początku nawet dla Pana Messiera.
Kto nie zna Andromedy, naszej sąsiadki w Gromadzie Lokalnej? Nie ma takich ludzi, a to za sprawą wyjątkowego miejsca jakie zajęła ona w kulturze masowej. Pisze o tym Łukasz Żmijewski.
Kamil Złoczewski zaprasza nas do Galaktycznego ZOO, projektu citizen sciens, które przyciągają tysiące internautów do badania galaktyk. W ten sposób każdy może stworzyć swój personalny teleskop.
Sięgając do najdalszych obiektów sięgamy również w przeszłość. Milena Ratajczak przedstawia nam najodleglejszego i najstarszego kwazara ULAS J1120+0641. To jak praca kosmicznego archeologa.