Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 20-4-2024 01:33:17

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Astrobaza Kepler

Wydarzenia astrobaza Kepler Astrobaza Kepler to przyszłość dla każdegoOd jesieni zeszłego roku trwają przygotowania do powstania sieci obserwatoriów astronomicznych w województwie lubuskim. W pilotażowym projekcie powstaną cztery obserwatoria astronomiczne z pełnym wyposażeniem i autonomicznym budynkiem. W dniu 12 marca 2012 roku w siedzibie LRPO w Zielonej Górze spotkali się przedstawiciele czterech lokalizacji: Żagań, Witnica, Sulęcin i Świdnica; przedstawiciele Instytutu Astronomii UZ (IA UZ) z prof. Januszem Gilem na czele oraz główny realizator finansujący cały projekt Urząd Marszałkowski.


Najważniejsza treścią spotkania było przekazanie szczegółowych informacji o projekcie w kujawsko pomorskim opracowanych przez IA UZ. Te bezcenne informacje zostały zebrane przez pracowników IA w ramach wizytowania jednej z najlepiej funkcjonujących astrobaz Kopernik. Na bazie tych informacji przygotowane zostały trzy koncepcje wyposażenie a tym samym koncepcje pracy astrobaz Kepler. Na razie to tylko propozycje, bo na tej wiedzy poszczególni wykonawcy w tych czterech na razie, lokalizacjach mają wypracować własne koncepcje i do tego zmodyfikować listę wyposażania każdej z placówek.

Z założenia każde z obserwatoriów będzie miało inną specjalizację. Tym samy przez połączenia internetowe będzie można udostępniać zasoby infrastruktury dowolnemu obserwatorium, jeśli tylko takie będą potrzeby. Tym samym każda ze szkól na terenie województwa może prowadzić badania i obserwacje zdalne z dowolnego miejsca sieci Internet.

To fenomenalne podejście do problemu daje nieograniczone możliwości realizacji różnych zadań. Jedynym ograniczeniem jest tu jedynie polska pogoda. Co za tym idzie, obserwacje to tylko jeden z elementów pracy obserwatorium. Projektów i koncepcji wykorzystania materiałów dostępnych w publicznych bazach ESO czy HUBBLE’a jest bardzo dużo i nie ma tu innego ograniczenia ich wykorzystania jak tylko nasza wiedza i umiejętności, a te prędzej czy później staną na najwyższym poziomie.

Przewidywany czas realizacji projektu to 5 lat, ale to tylko początek. Przez ten czas powstaną obserwatoria i ich działania będą wspierane finansowo przez Urząd Marszałkowski. Potem cały ciężar będzie spoczywał na barkach lokalnych władz. Choć nie są to wygórowane koszty finansowe, trzeba pamiętać, że placówki będą się rozwijały i zdobywały coraz to nowe obszary.

Co zyskamy dzięki astrobazom?

Rozwiniemy wiedzę astronomiczną i z zakresu nauk ścisłych już funkcjonujących zespołów młodzieży i mieszkańców miast i okolic. Jest to wymóg konieczny do zaistnienia powstania takiego obiektu. Wysokiej klasy sprzęt i kompetentni ludzie wspierani współpraca z zawodowcami i uniwersytetem da efekt w postaci przyszłych studentów tych uczelni i wybitnych naukowców. To drzwi jakich nie mają mieszkańcy mniejszych miast i wsi.

Popularyzacja nauk ścisłych da możliwość zainteresowania szerszego ta wiedzą człowieka co rozwinie zainteresowania nauką w tym kierunku i ułatwi pracę placówek szkolnych i edukacyjnych. Za tym idzie rozwijanie około astronomii: elektronika, informatyka, automatyka, robotyka technologie, biologia, fizyka i tak dalej. Choć dla pasjonatów i zawodowców jest to oczywiste, to nie jest tak dla wszystkich pozostałych ludzi. Warto więc pamiętać, że będzie to korzyść dla wszystkich.

Będzie można przyjść i obserwować kosmos za pomocą nie tylko największego teleskopu w obserwatorium, ale i za pomocą wszelkiego innego sprzętu mniejszego kalibru, a tym samy bardziej mobilnego. Praca nie musi się ograniczać tylko do terenu obserwatorium. To dodatkowe wyposażenie da możliwość docierania do dowolnego miejsca i prowadzenia tam popularyzacji astronomii oraz czystej nauki.

Wielu młodych ludzi chciałoby uczestniczyć w konkursach astronomicznych i olimpiadach. Ale nie mają gdzie się przygotować do takich zamierzeń. Przyszłość tych ludzi często związana zostaje na całe życie z astronomią czy naukami ścisłymi. A dla wielu jest to pasja do sędziwego wieku. Przy tym nie zapominajmy o rodzącej się astroturystyce. Organizowanie kolonii obozów czy zlotów astronomicznych to wspaniałe możliwości rozwijania tej dziedziny aktywności człowieka. Otworem stoi też astroturystyka indywidualna, która jest coraz popularniejsza w Polsce i Europie a nawet na świecie – taki zasięg to już coś wielkiego.

Żagań ma coraz lepsza bazę noclegową i bazę obsługi turystycznej. Tradycja Johannesa Keplera rozwijana przez wiele lat skupia się teraz w tym projekcie. Nie tylko uczniowie – młodzież – jest podekscytowana powstaniem takiego rozwiązania na naszym terenie. Każdy upatruje w tym swoją wizję wykorzystania niezwykłych atutów Astrobazy. A jest ona otwarta na wszelkie koncepcje. I to jest w niej tak wspaniałe.

Reasumując:
Obserwatoria powstaną w miejscach działania już aktywnej grupy astronomicznej;
W pierwszym etapie pilotażowym powstaną cztery obserwatoria astronomiczne;
Koszt jednego szacowany jest na 400tys. zł;
Obserwatoria powstaną do 2013 roku;
Sfinansowane będą przez Urząd Marszałkowski woj. Lubuskiego;
Lokalizacją i utrzymaniem zajmują się władze lokalne;
Celem działania Astrobaz Kepler jest edukacja, popularyzacja i zwiększania zainteresowania naukami ścisłymi młodzieży i społeczeństwa;
Czeka nasz masa ciężkiej i wspaniałej pracy.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,246,671 unikalne wizyty