Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:30:39

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Gwiazdy - jakie są naprawdę?

Astronomia ksiązki gwiazdy, kosmos Miliardy gwiazd i każda jest innaKażdego wieczoru nad naszymi głowami rozbłyskuje niezliczona ilość gwiazd. Tylko nieliczne widzimy naszymi niedoskonałymi oczami. Fotografii otwiera nam umysły na ten niezliczony kosz rozmaitości. I choć rano też wita nas gwiazda, niewielu zdaje sobie sprawę jakie one są naprawdę.


Dlatego do rąk pasjonatów nieba trafił kolejny, 40 numer Kosmosu Tajemnic Wszechświata. Tu poznamy niezwykły cykl narodzin, życia i śmierci gwiazd. Na początek Maciej Bielicki zapozna nas z Małym Duchem i Stożkiem jako przykładem początku i końca życia gwiazdy, ale zaznacza w swoim tekście, że tak naprawdę gwiazdy nie maja końca. One ulegają przemianom i to bardzo niezwykły.

Stałość gwiazd jest bardzo niezwykłą ich tajemnicą. Z jednej strony wydają się nam niezmienne, ale gdy tylko im przyjrzeliśmy się dokładniej okazało się, że gwiazdy jak kobiety zmienne są. I to prawie bez żadnych wyjątków. Nawet nasze Słońce jest zmienne. Kamil Złoczewski przedstawia zagadnienie zmienności blasku gwiazd od ich odkrycia po niekończące się wnioski co do natury tej zmienności. Warto przy tym wspomnieć, że badanie zmienności gwiazd to jedna z najwyższych sztuk umiejętności każdego astroamatora i zawodowca.

Nie daleko pada jabłko o jabłoni i tu Polacy maczają swoje palce i wtrącając trzy grosze wysyłając w kosmos naszego sztucznego satelitę, który właśnie takimi gwiazdami się będzie zajmował. Mowa oczywiście o BRITE-PL, o którym nam trochę opowie Kamil w rozmowie z kierownikiem badań asterosejsmologicznych.

Astronomowie badają od dawna ewolucje gwiazd. Ale jak tu badać coś co zmienia się w dłuższych skalach czasu niż trwa cała ludzkość? No tak nie jest to zadanie łatwe, ale nie niemożliwe do wykonania. Trochę matematyki, obserwacji, fizyki atomowej i … już możemy budować własne sztuczne gwiazdy. Oczywiście na superkomputerach, ale wnioski są jak najbardziej realne, bo muszą się zgadać z tym co obserwujemy. Maciej opowiada nam jak zmienia się wnętrze gwiazdy, do którego jest nam najtrudniej zajrzeć, ale jak się okazuje całkiem nieźle sobie radzimy. Błękitne Marudery, to niezwykły zakręt w życiu niektórych gwiazd i fenomenalna zagadka jaką udało się rozwiązać astronomom. A pisze o tym Ewa Zegler-Poleska przedstawiając nam wampiry i leniwe kanibale.

A jak myślisz drogi czytelniku, które gwiazdy należą do najstarszych: te wielkie czy te małe? Oczywiście, że … te małe, a dokładniej czerwone karły. Ale o tym opowiada nam Łukasz Żmijewski pisząc o najczęstszych gwiazdach we Wszechświecie.

Skąd za to bierze się energia Słońca i innych gwiazd, oraz jak doszliśmy do tego, że to wiemy opisuje w Odkrywaniu źródła energii słonecznej – Magda Siuda. Początki badań sięgają połowy V wieku przed naszą erą, ale to co wtedy wiedziano na ten temat trudno było nawet nazwać wiedzą.

Piotr i Stanisław to specjaliści od budowy zrobotyzowanych obserwatoriów astronomicznych. Co to takiego? To połączenie ciepłych kapci w domowych pieleszach na wygodnym fotelu przy kominku z filiżanka pysznej kawy i teleskopu najnowszej generacji na antypodach – np. w Australii. Ale o tym to już Jan Pomierny i Milena Ratajczak.

Na koniec Paweł Maksym zachęci nas przez Obserwatorium w Bukowcu do poznania brylantów nieba. O kim mowa dowiemy się w Lśniących brylantach na aksamicie nieba pióra Pawła.

Zachęcamy do czytania kolejnego numeru i obejrzenia dołączonego do nie filmy astronomicznego na DVD.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,703 unikalne wizyty