Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Electromagnetic Radiation from Pulsars and MagnetarsDo Zielonej Góry zjadą się astronomowie z całego świata. W przyszłym tygodniu na Uniwersytecie Zielonogórskim rusza Międzynarodowa Konferencja Astronomiczna dotyczącą badań astrofizyki pulsarów i gwiazd neutronowych.
W kilkudniowym sympozjum będzie uczestniczyło blisko 100 naukowców m.in. z Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych.
- Konferencja o tak dużym wymiarze w naszym regionie odbędzie się po raz pierwszy od 22 lat. A okazją do jej zorganizowania są 60 urodziny prof. Janusz Gila, dyrektora Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego – mówi dr hab. Jarosław Kijak z Instytutu Astronomii UZ:
W ramach Międzynarodowej Konferencji Astronomicznej zaplanowano cykl wykładów publicznych pod tytułem „Tydzień z astronomią”. Od najbliższego poniedziałku do piątku codziennie na antenie Radia Zachód o godzinie 17:15 wykłady dotyczące astronomii będą prowadzić goście międzynarodowego seminarium. Zaplanowano również dwa spotkania popularnonaukowe w auli uniwersyteckiej przy ulicy Podgórnej. – Pogadanki skierowane są do mieszkańców Zielonej Góry i regionu, a odbędą się w najbliższy wtorek i czwartek – mówi prof. Janusz Gil.
Instytut Astronomii UZ zaprasza również na codzienne obserwacje nieba, które przez najbliższy tydzień będą organizowane tuż po zachodzie słońca na wieży Braniborskiej w Zielonej Górze.