Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:43:38

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Czytaj kolorową Uranię PA

Astronomia ksiązki urania kolorowa Więcej koloru kolego, więcej koloru!!!Więcej koloru!! Z takim żartem witamy kolejny numer Uranii Postępów Astronomii. Kolorowa pozostała już nie tylko wkładka i okładka, ale całe pismo. Tym samym dorośliśmy do międzynarodowego standardu. Mamy nadzieję, że popularna treść i kolor przyciągną rzesze czytelników, którzy tym samym będą mieli okazje poznać niezwykły obszar ludzkiej wiedzy.


Do tej pory monochromatyczne wnętrze pisma zwracało uwagę jedynie ścisłe grono pasjonatów nieba i część zawodowców, a przecież Urania zawsze była pismem dla miłośników astronomii i taka pozostanie.

W środku przygotowany przez Olsztyn kalendarium astronomiczne na kwiecień i maj. Odmienna forma, niż dotychczas nie wszystkim przypada do gustu, ale to może być skutkiem naszych przyzwyczajeń od chwili powstania pisma. Być może uda się w jakiejś formie przywrócić zestawienie „dzień po dniu” do jakiego tęsknią wszyscy stali jej czytelnicy. W kalendarium jest jednak niezwykle dużo opisanych zjawisk i zrobione jest to w bardzo przystępny sposób.

slowaKluczoweTematem przewodnim numeru jest przygotowanie do tranzytu Wenus w dniu 6 czerwca 2012r. to niezwykłe wydarzenie ma miejsce ostatni raz w tym stuleciu. Wstając rano mamy okazję wziąć udział w pomiarach jednostki astronomicznej o czy pisze Pan Paweł Rudawy. A profesor Józef Smak przybliży nam historię spotkania z Wenus na Tahiti. Jest tez poradnik jak prowadzić amatorskie obserwacje Słońca, w tym tranzytu planety, i wiele informacji jak zrobić to bezpiecznie. Mamy nadzieję, że nikt nie zobaczy Słońca jedynie dwa razy – Raz jednym okiem, a raz drugim.

Co to jest SDSS to już większość miłośników nieba wie, a pozostali mają okazję poznać tajniki największego przeglądu nieba. Przy okazji poznamy największy teleskop do tego typu zadań jaki udało się zbudować. I choć ma zaledwie 2,5 metra - co dzisiaj nie jest średnicą wyjątkową – to dedykowana konstrukcja tego przyrządu pozwoliła na osiągnięcie niezwykłych efektów naukowych o czym pisze Jurek Krzesiński, równie niezwykły człowiek jak samo przedsięwzięcie SDSS.

Astrobazy to ostatnio niezwykle popularna nazwa niezwykłego przedsięwzięcia jakie miało miejsce w naszym kraju, a które zyskuje kolejnych naśladowców, w tym w województwie lubuskim. Choć nie wolne od wad, niesie ze sobą niezwykłe doświadczenia dla całej młodzieży za sprawą magii miejsca jakie powstało w tym projekcie. Że jest to wspaniały pomysł na edukację w XXI wieku mamy okazje przeczytać kolejny raz.

Do pisma dołączona jest wycinanka pierwszego polskiego satelity zbudowanego przez pasjonatów-studentów z zaangażowaniem wielu specjalistów. Już z orbity nadaje swoje sygnały i działa tak jak przewidywali konstruktorzy. Jego cel to przetestowanie przemyśle techniki deorbitacji kosmicznych śmieci. Przy okazji poznamy szczegóły ogólnoświatowego projektu mikro satelitów CubeSat – koncepcja satelitów edukacyjnych.

Na koniec polecamy propozycję zajrzenia w najodleglejsze rejony Układu Słonecznego za sprawą zakrycia obiektu transneptunowego o czym pisze Paweł Maksym. A dla pilnych czytelników oczywiście Krzyżówka z nagrodami. Na okładce znajdziemy specjalną ofertę dla szkół na otrzymanie nieodpłatnie archiwalnych wydań Uranii z lat 1992-2011. Zachęcamy wszystkie placówki do zainteresowania się ta ofertą, gdyż pismo to zawsze uchodzi za kopalnię wiedzy, która w zasadzie się nie dezaktualizuje.

Wydanie jest pełne wspaniałych zdjęć kosmosu wykonanych przez miłośników astronomii. Choć z mają one więcej wspólnego z profesjonalizmem niż amatorstwem.

Niedługo zaprasza nas redakcja do nowej szaty witryny Uranii. Czekamy z niecierpliwością.



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,263 unikalne wizyty