Prelegent spotkania dr Stanisław Bajtlik - astrofizyk i popularyzator nauki i astroniomiiW Zielonej Górze odbywają się obchody święta astronomii po hasłem
Tydzień z Astronmoią. W tym tygodniu równolegle z
Konferencja Astronomiczną Electromagnetic Radiation from Pulsars and Magnetars odbywa się cały cykl imprez astronomicznych i popularnonaukowych. W dniu wczorajszym – wtorek 24 kwietnia 2012r. – mieliśmy okazje wziąć udział w wykładzie dr Stanisława Bajtlika, znanego popularyzatora astronomii i kosmologii. Dzięki niemu słuchacze mogli poznać jak astronomowie sięgają coraz dalej w przestrzeń i czas.
Aula na ulicy Podgórnej wypełniła się bardzo liczną publicznością. W wykładzie wzięły udział również goście konferencji zajmującej się pulsarami. Wszyscy mieliśmy okazję dzięki temu wybitnemu prelegentowi, ogarnąć całość wiedzy astronomicznej, która zaprowadziła nas do chwili gdy zaczynamy rozumieć Wszechświata. Często nawet wybitnym ludziom niezwykle trudno jest objąć większy obszar ludzkiej wiedzy, a przecież te zasoby ludzkości stale i niezwykle szybko się rozwijają.
Takie spotkanie jest niezwykle ważne dla każdego człowieka współczesnego wieku. Tej wiedzy z jaką przychodzi nam się spotkać w czasie takich prelekcji, nie znajdziemy w żadnym opracowaniu książkowym. Zbyt duża jest jej dynamika zmian, a proces wydania książek jest zbyt długi. W czasie wykładu dr Bajtlik pokazał nam jak niezwykle wiele możemy dostrzec zmieniając tylko sposób patrzenia.
Tydzień z Astronomią w Zielonej Górze
Z jednej strony zmieniliśmy sposób patrzenia na przestrzeni kilku wieków poprzez budowę niezwykłych urządzeń do obserwacji. Poczynając od lunety Galileusza, a kończąc na niezwykłych urządzeniach takich jak teleskop Hubble czy VLT zmieniliśmy sposób patrzenia wzmacniając możliwości naszego niedoskonałego wzroku. Z drugiej strony zmieniliśmy zakres widzianej długości fali elektromagnetycznej. Dzięki tym rozwiązaniom zobaczyliśmy, że wszechświat wygląda w nich zupełnie inaczej niż do tej porty dostrzegaliśmy. Dzięki temu zobaczyliśmy znacznie więcej. Nawet w najciemniejszych miejscach kosmosu dojrzeliśmy inne wyspy w bezmiarze kosmosu.
Ten nowy sposób patrzenia dał nam możliwość zobaczenia tego co działo się niezwykle dawno. Nawet kilkanaście miliardów lat temu. Stosując znaną nam wiedzę fizyczną poznaliśmy najwcześniejsze dzieje Wszechświata sięgając do ułamka sekundy jego istnienia. Sięgnęliśmy tym samym do krańca czasu kosmosu.
Tym samym sięgnęliśmy do końca wszechświata w czasie i przestrzeni. To najstarsze światło otacza nas ze wszystkich stron, a jest nim mikrofalowe promieniowanie. Z jednej strony sięgnęliśmy najdalszych obiektów możliwych do dostrzeżenia, a z drugiej strony sięgnęliśmy do najdalszego miejsca w historii istnienia. I choć nigdy nie sięgniemy samej granicy, to jesteśmy niezwykle blisko.
W wypowiadanych przed doktora Bajtlika słowach wszystko wygląda prosto i jest jasne jak przysłowiowe Słońce. Ale z praktyki wiemy, że wcale tak nie jest. To dzięki takim spotkaniom możemy sobie wiele wyjaśnić i zrozumieć.
W spotkaniu wzięli udział członkowie sekcji astronomicznej. Dzięki temu mogliśmy spojrzeć na wielki przekrój ludzkiej wiedzy o komosie i jego historii. Spotkaliśmy całą rzeszę wspaniałych naukowców i wielu naszych znajomych. Była to okazja do chwili rozmów i wymiany informacji o najbardziej interesujących nas zagadnieniach. Przed nami jeszcze jeden z tego cyklu wykładów, który ma miejsce w czwartek. Będzie to kolejne, choć ostatnie w tym niezwykłym święcie astronomii, wydarzenie w którym przyjdzie nam niezwykle miło uczestniczyć.
Tym, którzy jeszcze nie wzięli udziału w pierwszym wykładzie, serdecznie zachęcamy do przyjścia w czwartek na 18:30 na ulicę Podgórną 50 w Zielonej Górze. Każdy na pewno będzie swój udział w niej niezmierni miło wspominał, przynajmniej do następnego razu.
Przeczytaj więcej: