Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 21-1-2025 05:54:29

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Jak astronomwie zobaczyli koniec (Wszech)świata

Wydarzenia stanislaw, bajtlik Prelegent spotkania dr Stanisław Bajtlik - astrofizyk i popularyzator nauki i astroniomiiW Zielonej Górze odbywają się obchody święta astronomii po hasłem Tydzień z Astronmoią. W tym tygodniu równolegle z Konferencja Astronomiczną Electromagnetic Radiation from Pulsars and Magnetars odbywa się cały cykl imprez astronomicznych i popularnonaukowych. W dniu wczorajszym – wtorek 24 kwietnia 2012r. – mieliśmy okazje wziąć udział w wykładzie dr Stanisława Bajtlika, znanego popularyzatora astronomii i kosmologii. Dzięki niemu słuchacze mogli poznać jak astronomowie sięgają coraz dalej w przestrzeń i czas.


Aula na ulicy Podgórnej wypełniła się bardzo liczną publicznością. W wykładzie wzięły udział również goście konferencji zajmującej się pulsarami. Wszyscy mieliśmy okazję dzięki temu wybitnemu prelegentowi, ogarnąć całość wiedzy astronomicznej, która zaprowadziła nas do chwili gdy zaczynamy rozumieć Wszechświata. Często nawet wybitnym ludziom niezwykle trudno jest objąć większy obszar ludzkiej wiedzy, a przecież te zasoby ludzkości stale i niezwykle szybko się rozwijają.

Takie spotkanie jest niezwykle ważne dla każdego człowieka współczesnego wieku. Tej wiedzy z jaką przychodzi nam się spotkać w czasie takich prelekcji, nie znajdziemy w żadnym opracowaniu książkowym. Zbyt duża jest jej dynamika zmian, a proces wydania książek jest zbyt długi. W czasie wykładu dr Bajtlik pokazał nam jak niezwykle wiele możemy dostrzec zmieniając tylko sposób patrzenia.
tydzień z astronomią Tydzień z Astronomią w Zielonej Górze
Z jednej strony zmieniliśmy sposób patrzenia na przestrzeni kilku wieków poprzez budowę niezwykłych urządzeń do obserwacji. Poczynając od lunety Galileusza, a kończąc na niezwykłych urządzeniach takich jak teleskop Hubble czy VLT zmieniliśmy sposób patrzenia wzmacniając możliwości naszego niedoskonałego wzroku. Z drugiej strony zmieniliśmy zakres widzianej długości fali elektromagnetycznej. Dzięki tym rozwiązaniom zobaczyliśmy, że wszechświat wygląda w nich zupełnie inaczej niż do tej porty dostrzegaliśmy. Dzięki temu zobaczyliśmy znacznie więcej. Nawet w najciemniejszych miejscach kosmosu dojrzeliśmy inne wyspy w bezmiarze kosmosu.

Ten nowy sposób patrzenia dał nam możliwość zobaczenia tego co działo się niezwykle dawno. Nawet kilkanaście miliardów lat temu. Stosując znaną nam wiedzę fizyczną poznaliśmy najwcześniejsze dzieje Wszechświata sięgając do ułamka sekundy jego istnienia. Sięgnęliśmy tym samym do krańca czasu kosmosu.

Tym samym sięgnęliśmy do końca wszechświata w czasie i przestrzeni. To najstarsze światło otacza nas ze wszystkich stron, a jest nim mikrofalowe promieniowanie. Z jednej strony sięgnęliśmy najdalszych obiektów możliwych do dostrzeżenia, a z drugiej strony sięgnęliśmy do najdalszego miejsca w historii istnienia. I choć nigdy nie sięgniemy samej granicy, to jesteśmy niezwykle blisko.

W wypowiadanych przed doktora Bajtlika słowach wszystko wygląda prosto i jest jasne jak przysłowiowe Słońce. Ale z praktyki wiemy, że wcale tak nie jest. To dzięki takim spotkaniom możemy sobie wiele wyjaśnić i zrozumieć.

W spotkaniu wzięli udział członkowie sekcji astronomicznej. Dzięki temu mogliśmy spojrzeć na wielki przekrój ludzkiej wiedzy o komosie i jego historii. Spotkaliśmy całą rzeszę wspaniałych naukowców i wielu naszych znajomych. Była to okazja do chwili rozmów i wymiany informacji o najbardziej interesujących nas zagadnieniach. Przed nami jeszcze jeden z tego cyklu wykładów, który ma miejsce w czwartek. Będzie to kolejne, choć ostatnie w tym niezwykłym święcie astronomii, wydarzenie w którym przyjdzie nam niezwykle miło uczestniczyć.

Tym, którzy jeszcze nie wzięli udziału w pierwszym wykładzie, serdecznie zachęcamy do przyjścia w czwartek na 18:30 na ulicę Podgórną 50 w Zielonej Górze. Każdy na pewno będzie swój udział w niej niezmierni miło wspominał, przynajmniej do następnego razu.



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,799,444 unikalne wizyty