Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:37:24

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Mars Express bada Marsa

Astronautyka mars,axpres Na zdj. Obraz wulkanu Olympus Mons i sąsiednich szczytów wykonany na podstawie pomiarów z wysokościomierza sondy Mars Global Surveyor.Europejska sonda Mars Express bada Marsa, krążąc po orbicie wokół tej planety. Właśnie zostały opublikowane wyniki z pięcioletnich pomiarów grawitacyjnych za pomocą sondy. Wyniki dają wgląd w to, co znajduje się pod największymi wulkanami Marsa - informuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).


Pomiary były wykonywane w momentach, gdy sonda Mars Express znajdowała się na wysokości od 275 o 330 km nad wulkanicznym wybrzuszeniem Tharsis. Dane połączono z informacjami zebranymi przez amerykańską sondę Mars Reconnaissance Orbiter.

Wybrzuszenie Tharsis obejmuje Olympus Mons - najwyższy wulkan w Układzie Słonecznym (21 km) oraz trzy mniejsze, ułożone w jednej linii. Naukowcy sądzą, że obszar ten był aktywny wulkanicznie aż do 100-250 milionów lat temu, co oznacza względnie niedawno w geologicznej skali czasu.

mars,olimpus,moons Olympus Mons oznaczone kolorami w zależności od wysokości od białego (najwyższy) do niebieskiego (najniższy), na podstawie zdjęć zrobionych przez kamerę o wysokiej rozdzielczości HRSC) na pokładzie Mars Express ESA. Nowe dane (patrz Beuthe M. i wsp., 2012) pokzują, że Olympus Mons jest zbudowany na sztywnej litosfery natomiast w pobliżu Tharsis Montes częściowo zatonął w mniej sztywnej litosferze, co sugeruje, że istniały duże przestrzenne zróżnicowanie strumienia ciepła z płaszcza w momencie ich powstawania.Duża masa zgromadzona w wulkanach powodowała niewielkie zmiany w trajektorii sondy Mars Express, gdy ta przelatywała nad górami. Zmiany te mierzono na Ziemi, śledząc radiowy sygnał od sondy i przeliczono na odchyłki w gęstości skał pod powierzchnią Marsa.

Duża gęstość skał w obszarze wulkanów sugeruje skład bazaltowy, co jest zgodne z wieloma marsjańskimi meteorytami znajdowanymi na Ziemi. Pomiary pokazały także zmiany zachodzące w gęstości lawy podczas tworzenia szczytów wulkanicznych. Najpierw była ona lżejsza (mogła formować się w obecności wody), a następnie została przykryta cięższą, którą widać na powierzchni. W przypadku Ascraeus Mons gęstość lawy ponownie spadła na szczycie wulkanu.

- Opierając się na różnicach w wysokościach wulkanów, możemy powiedzieć, że najstarszym jest Arsia Mons, potem uformował się Pavonis Mons, a na końcu Ascraeus Mons uważa Mikael Beuthe z Królewskiego Obserwatorium Belgii, główny autor publikacji, która ukazała się w Journal of Geophysical Research.

Dane z sondy opisują także grubość litosfery (najbardziej zewnętrznej warstwy planety), a także górnej części płaszcza (warstwa rozciągająca się od dolnej części litosfery do jądra planety) i wskazują na różnice w tych warstwach pomiędzy obszarem góry Olympus Mons, a pozostałymi wulkanami.





Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,324 unikalne wizyty