Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:33:40

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

PW-Sat zasadnicza część misji edukacyjnej

Astronautyka pwsat,pw-sat PW-SatTrwają przygotowania do otwarcia ogona polskiego satelity PW-Sat. Jest bardzo możliwe, że ta operacja zostanie wykonana w najbliższych tygodniach.


PW-Sat - pierwszy polski satelita a zarazem pierwszy polski satelita studencki - został umieszczony na orbicie 13 lutego 2012 roku. Satelita został uwolniony z zasobnika P-POD około 70 minut po starcie rakiety Vega, czyli około godziny 12:10 CET. Pierwotna orbita tego satelity wynosiła około 310 x 1442 km. Pierwszy sygnał od PW-Sata został odebrany już godzinę po uwolnieniu z zasobnika P-POD, podczas swojego pierwszego przelotu nad Polską. Sygnał odebrali także radioamatorzy z całego świata.

Następnie rozpoczęła się praca z PW-Satem na orbicie. Pierwsze tygodnie upłynęły na nasłuchu satelity. Wówczas badano parametry satelity oraz weryfikowano założenia. W kolejnych tygodniach zespół studentów z Politechniki Warszawskiej testował różne tryby pracy PW-Sata, co jest jednym z celów tego projektu. Satelita pracował prawidłowo i wówczas wydawało się, że jeszcze przed tegoroczną Wielkanocą powinno dojść do rozwinięcia ogona PW-Sata. Tak się nie stało - okazało się, że w trakcie pierwszych prac z PW-Satem zużyto dużą ilość zgromadzonej w bateriach satelity energii.

W konsekwencji zadecydowano o kilkutygodniowym "odpoczynku" dla satelity na podładowanie baterii. Jednocześnie zmieniły się nieco warunki orbitalne dla PW-Sata i przez kilka tygodni satelita przelatywał nad Polską będąc w cieniu, co z perspektywy energetycznej (brak promieni słonecznych i konieczność polegania na bateriach) nie było optymalne dla energochłonnej operacji rozwinięcia ogona.

W międzyczasie zespół sterujący PW-Satem uruchomił specjalną stronę www dla radioamatorów z całego świata. Dzięki tej stronie radioamatorzy mogą wgrać zarejestrowaną telemetrię satelity oraz ściągnąć program do własnej analizy sygnału. Adres strony to http://www.pw-sat.pl/pw-sat_radio_amateur.

Czy niebawem nastąpi otwarcie ogona satelity? Od dwóch tygodni trwają próby jego otwarcia, co jeszcze się nie udało z uwagi na trudności w komunikacji z satelitą podczas krótkich sesji łączności. Satelita aktualnie znajduje się na orbicie o parametrach około 307 x 1390 km i będzie przebywać w oświetleniu słonecznym w trakcie sesji komunikacyjnych z polskimi stacjami naziemnymi. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zespół PW-Sata przygotowuje odpowiedni plan działania na krótkie sesje komunikacyjne (przelot wynosi zaledwie kilka minut), chcąc zmaksymalizować dostępny czas przy jednoczesnym ograniczeniu nadmiernego zużycia dostępnej energii. Nie jest to łatwe zadanie - możliwości energetyczne CubeSatów są bardzo ograniczone w porównaniu z większymi satelitami, co oznacza potrzebę bardzo ostrożnego wydawania komend.

PW-Sat to polski projekt edukacyjny, którego głównym celem jest nauczenie studentów budowy oraz przeprowadzania testów i prac z satelitą na orbicie. Zebrane doświadczenie będzie przydatne przy kolejnych projektach satelitarnych - zarówno edukacyjnych, jak i w pełni profesjonalnych.





Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,270 unikalne wizyty