Gigantyczna plama słonecznaZza skraju słonecznej tarczy właśnie wyłonił się olbrzymi kompleks plam oznaczony numerem 1476. Składa się z trzech dużych plam, które dały rozbłysk klasy M. Aktywność słoneczna wraca?
Po wielu tygodniach niezbyt dużej aktywności słonecznej na powierzchni naszej dziennej gwiazdy coś się zaczyna dziać.
Na północno-wschodnim skraju tarczy pojawił się sporych rozmiarów kompleks plam o numerze 1476. Są to cztery duże plamy oraz wiele mniejszych.
jak wyżej ale w UVIch łączna średnica przekracza 100 tysięcy kilometrów, a więc wewnątrz nich zmieściłoby się wiele naszych planet.
Kompleks określono jako "beta-gamma", co oznacza, że jest on w stanie wygenerować olbrzymie rozbłyski promieniowania rentgenowskiego i wyrzuty masy.
Wczoraj doszło w nich do dwóch rozbłysków klasy M. Tymczasem prognozy wskazują na 70 procentowe prawdopodobieństwo kolejnej M-ki i 5 procent szans na rozbłysk najwyżej klasy X.
Mniej więcej za tydzień plamy znajdą się naprzeciw Ziemi i jeśli dojdzie do dużego rozbłysku i wyrzutu masy, to będziemy mieli szansę na ujrzenie zorzy polarnej. Mogą też wówczas pojawiać się problemy z łącznością i energetyką, ale to oczywiście będzie uzależnione od skali rozbłysku i tego czy w ogóle on wystąpi.
Przeczytaj więcej: