Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:16:42

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Kepleriada 2012

Sekcja Astronomiczna kepleriada,2012 Stoiska Pikniku Naukowego Kapleriady 2012Cały zeszły tydzień trwały gorączkowe przygotowania do największego w tym roku święta nauki w Żaganiu – Kepleriady. W tym roku została ona zaplanowana na 11 maja, a jej głównym realizatorem było Gimnazjum nr 2 im Johannesa Keplera, którzy jak co roku przygotowują i prowadzą Międzyszkolny Konkurs matematyczno-fizyczno-astronomiczny. Nie była by to jednak udana impreza, gdyby nie liczny udział innych uczestników i wielkie wsparcie Centrum Kultury. Dzięki temu impreza nabiera corocznie niezwykłego blasku, a pogoda dopisuje jak nigdy.


W tym roku obchodzono 10 rocznicę Kepleriady. Kepleriady w Żaganiu, bo należy pamiętać, że inicjatorem Kepleriady jest prof. Janusz gil z Zielonej Góry z Instytutu Astronomii, który jako wielki sympatyk Keplera od bardzo wielu lat prowadzi działalność popularyzatorską. Co jak widać odniosło niebywale dobry skutek. Zarażeni nauką pozostaniemy chorzy na całe życie.

Wspomniane gimnazjum przygotowało jak zwykle konkurs dla młodzieży szkół i Piknik Naukowy. Szczególnie ten drugi przypadł do gustu wszystkim po zeszłorocznym sukcesie tego pomysłu. Skupia on wielu realizatorów a ogromna pomoc Centrum Kultury, który go zainicjował daje wspaniały efekt. Czego tam nie było?! Chemia, fizyka, biologia, matematyka i astronomia …. i jeszcze więcej. Po zabawę z grawitacją. Gdzie można było pozbyć się ciężaru, choć na krótką chwilę. Kolorowe namioty ekspozycji przyciągały ciekawskich, jak już ktoś wszedł to wychodzić nie chciał.

Od samego rana rozpoczął się Rajd Szlakiem Keplera przygotowany przez Sekcję Astronomiczną Szkoły Talentów w Centrum Kultury. W zdrowym ciele zdrowy duch i do myśli jeden ruch. Trasa rajdu biegła przygotowanym na terenie miasta szlaku przedstawiającego miejsca związane z pobytem Johannesa Keplera w Żaganiu w latach 1628-1630. Szlak w postaci Tablic upamiętniających wydarzenia tamtych czasów przypominają zwiedzającym co wydarzyło się takie w tych miejscach, gdzie mieszkał Kepler, jak do nas trafił i co po sobie pozostawił w naszym mieście. W tych naznaczonych miejscach trzeba było wykonać przygotowane zadania, które stawiali uczestnikom znajdujący się tam Członkowie Sekcji. Ale na tym nie koniec, bo gdy załoga szkoły dotarła do mety czekał na nią jeszcze quiz wiedzy. A tu wszyscy mieli już równe szanse. Jak pokazały wyniki, wiek uczestników nie miał żadnego znaczenia. Rajd wygrała Szkoła Podstawowa nr 1, na drugim miejscu była Szkoła Podstawowa nr 3, a na trzecim miejscu Gimnazjum nr 2. Dla zwycięzców przygotowano nagrody: zwycięskie szkoły otrzymały bony pieniężne na zakup wybranych przez siebie rzeczy, a uczestnicy otrzymali osobiste nagrody i pamiątki. Dyplomy będą przypominały wszystkim ich sukces, a osiągnęli go wszyscy swoim udziałem i zaangażowaniem. To wielki hołd dla nauki i patrona imprezy Johannesa Keplera.

Od 11:00 trwała konferencja z udziałem gości z Niemiec – Żagań Przybliża Keplera Saksończykom. Projekt przygotował Urząd Miasta Żagania. Referaty przybliżały nieznane fakty z życia Johannesa Keplera, w tym najważniejszy fakt, że jest on obecny w naszym mieście i nauce całego świata do dzisiaj. A jego osiągnięcie w postaci odkryć naukowych jest cały czas aktualne.

Wieczorem odbyło się Ognisko Astronomiczne w rejonie Muzeum Obozów Jenieckich, gdzie w pobliżu tego obiektu, w niedalekiej przyszłości powstanie Obserwatorium Astronomiczne. Na ognisku spotkali się miłośnicy astronomii i nasi wielcy sympatycy. Mimo przepychanek pogodowych mieliśmy okazję obserwować zwężający się sierp Wenus, upiekliśmy sporo kiełbasek, a resztę czasu spędziliśmy na niekończących się dyskusjach nie tylko naukowych.

Nie był to koniec spotkania z astronomią tego dnia. Jeszcze o 23:00 w nocy, Oddział Dla Dzieci w Miejskiej Bibliotece zorganizował spotkanie z astronomią, na którym odbyła się pogadanka o gwiazdach i planetach. Całość skończyła się dobrze po północy.

I my tam byliśmy. Dobrze się bawiliśmy, a wam to wszystko skrzętnie opowiedzieliśmy.





Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,878 unikalne wizyty