Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Słońce przejawia niewielką katywnośc jak na planowany jego szczyt. Juz specjaliści przesuwają maksimum Słoneczne na kwiecień 2013Prognozowanie wielkości maksimum słonecznego to bardzo skomplikowane i trudne zadanie. Jeszcze przed końcem 23. cyklu słonecznego wielu heliofizyków prognozowało bardzo silne maksimum kolejnego (obecnego), 24. cyklu. Z czasem prognozy były coraz niższe. Ostatnia prognoza z 2010 roku mówiła o maksimum słonecznym w lipcu 2013 roku. Prognozowano wtedy, że średnia wartość liczby R (tzw. liczba Wolfa) wyniesie 65 w momencie maksimum. Na początku 2011 roku NASA opublikowała kolejną prognozę aktywności 24. cyklu aktywności słonecznej. Moment maksimum słonecznego był wówczas prognozowany na na czerwiec lub lipiec 2013 roku. Wartość prognozowanej średniej liczby R dla maksimum została obniżona o około 10%, do 59. Najnowsza prognoza maksimum 24. cyklu aktywności została opublikowana na początku maja 2012 roku. Wynika z niej, że maksimum aktywności słonecznej dla obecnego cyklu przypadnie za rok, w kwietniu lub maju 2013 roku. Średnia wartość liczby R dla maksimum obecnego cyklu wyniesie 60. Będzie to prawdopodobnie najsłabsze maksimum od około stu lat - poprzednie równie słabe to cykl 14. (maksimum w lutym 1906 roku, R=64) i cykl 16. (maksimum w kwietniu 1928 roku, R=78). Ponadto, wydaje się, że aktywność z drugiej połowy 2011 roku (sierpień - listopad 2011) może być podobną to tej, którą zobaczymy podczas maksimum tego cyklu.
Siedemnastego maja 2012 roku, w godzinach porannych grupa 1476 przypomniała o sobie. Wygenerowany rozbłysk klasy M5.1 z maksimum o godzinie 03:47 CEST wywołał dość rozbudowany koronalny wyrzut masy (CME). To CME nie było nawet częściowo skierowane w okolice naszej planety, gdyż w momencie wywołania rozbłysku grupa 1476 znajdowała się blisko zachodniego brzegu tarczy słonecznej. Niemniej jednak obrazy zarejestrowane przez sondy SDO i SOHO są spektakularne.