Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 21-1-2025 06:30:55

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Planetarium w Wenus

Wydarzenia planetarium Centrum Nauki KepleraJesteśmy już po oficjalnej premierze koncepcji Centrum Nauki Keplera i Planetarium "Wenus" w budynku dawnego kina. Obiekt miałby być otwarty dla mieszkańców w każdej chwili, nawet w środku nocy. Na projekcje filmów wyświetlanych pod widowiskową kopułą, ludzie umówią się przez społeczność nazwaną Spacebook'iem. W planetarium będzie można nawet... zamówić własną projekcję, np. jako prezent na urodziny. To absolutna nowość w kwestii możliwości spędzania czasu w Zielonej Górze.





O wstępnej koncepcji utworzenia Centrum Nauki Keplera i Planetarium "Wenus" w budynku dawnego kina Wenus pisaliśmy kilka dni temu. W czwartek, podczas panelu dyskusyjnego w rektoracie, twórcy projektu wyjawili szczegóły. - To będzie bardzo intrygujący budynek. Obiekt kina został bardzo zmyślnie zaprojektowany, możemy więc śmiało korzystać z tego, co dała nam historia. Dziś poddajemy go jedynie metamorfozie, adekwatnej do naszych czasów. Najważniejsze, by zachować respekt do miejsca, w którym się znajduje. Ten gmach nie może krzyczeć, że to on jest tu najważniejszy. Proponujemy więc prostą bryłę, zgodnie z zasadą: przez prostotę do piękna - opowiada architekt Paweł Gołębiowski, autor projektu Centrum Nauki Keplera i Planetarium "Wenus".

Rozgwieżdżone niebo i Księżyc.

Jakie konkretne cechy będą wyróżniać CNK Planetarium "Wenus"? - Nawiązujemy do wyglądu samej planety Wenus, która na zdjęciach jest miedziana. W takim kolorze utrzymujemy więc elewację, wykonaną z blachy perforowanej. W nocy, specjalnie podświetlona, będzie przypominała rozgwieżdżone niebo. Wystająca kopuła będzie z kolei stylizowana na obraz Księżyca. Zachowujemy też przeszkloną fasadę, która pozwoli zaprosić ludzi do środka, ukazując to, co dzieje się wewnątrz gmachu - tłumaczy architekt.

Seans w planetarium na urodziny

W jaki sposób CNK Planetarium Wenus będzie kusić mieszkańców? O tym opowiada kolejny współtwórca koncepcji, prof. Janusz Gil, dyrektor Instytutu Astronomii UZ. - Chciałbym, żeby obiekt był najdłużej otwartym w mieście. Jeśli widzowie wyrażą chęć obejrzenia filmu po północy, wracając np. z imprezy, nie widzę powodu, by go nie wyświetlić. Myślimy też o stworzeniu wspólnoty o nazwie Spacebook, poprzez którą ludzie będą się umawiać na konkretny seans. W stałym repertuarze będzie przynajmniej jeden film w ciągu dnia. Jaki? Programy dają nam nieskończone możliwości. Mieszkańcy będą mogli nawet wymyślić swoją projekcję i zamówić program w planetarium, np. jako prezent na urodziny - proponuje naukowiec.

Co, jeśli w planetarium akurat nie będzie projekcji? - Gwarantujemy też inne atrakcje. Nazywam ten obiekt "Orlikiem intelektualnym", do którego zapraszam ludzi, którym znudził się już Focus lub mecz przy piwie. Wprawdzie nie będzie się tu działa czysta nauka, ale jej opary. Będzie można się w nich zanurzyć. Planujemy wystawy stałe, np. imponującą kolekcję meteorytów astronoma, dr. Szymona Kozłowskiego oraz ekspozycję dotycząca życia Keplera. Codziennie odbędzie się jeden wykład popularno-naukowy - opowiada prof. Gil.



Kosmiczne marzenia mogą się spełnić

Szkoda tylko, że to wszystko to, na razie, jedynie kosmiczne plany. Budynek kina Wenus jeszcze nie należy do miasta. Jest własnością wrocławskiej Odra-Film. Zielone światło, by go przejąć, staje się jednak coraz bardziej widoczne. Zielona Góra ma szansę zdobyć środki z funduszy unijnych, w ramach współpracy transgranicznej. Realizacja przedstawionej koncepcji pochłonie ok. 18 mln zł. Kino Wenus kosztuje 1,8 mln zł.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,799,624 unikalne wizyty