Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:50:02

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Polska w ESA!!!

AstronautykaWyraź swoje poparcie dla kwestii wejścia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Sytuacja jest poważna - Ministerstwo Finansów blokuje akceptację akcesji!

Strona, na której można podpisać petycję - www.polskawesa.pl




Od czasu zakończonej sukcesem technicznej części negocjacji Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) trwa wyczekiwanie na oficjalną decyzję Rządu. Sprawa zaczyna być nagląca, gdyż umowa akcesyjna powinna zostać ratyfikowana przed tegoroczną Radą Ministrów ESA (listopad 2012), tak aby Polska mogła w tych rozmowach uczestniczyć z prawem głosu.

Z dostępnych informacji wynika, że wszystkie resorty oprócz Ministerstwa Finansów (MF) akceptują kwestię sprawa wejścia Polski do ESA. Jedyny sprzeciw, który towarzyszył negocjacjom, pochodzi ze strony MF. Z dostępnych informacji wynika, że MF sprzeciwia się wejściu Polski do ESA, uważając to za zbyt wysoki i prawdopodobnie niepotrzebny wydatek.

W ostatnich tygodniach zawiązała się grupa aktywnie agitująca za wejściem Polski do ESA jeszcze w tym roku. W pracach i działalności tej grupy aktywnie uczestniczą przedstawiciele serwisu Kosmonauta.net. Podstawowe argumenty, jakie ta grupa chce przekazać są następujące:

- Argument technologiczny. Działalność ESA polega na rozwoju technologii ważnych dla Europy, ich transferze do i poza sektor kosmiczny (np. do medycyny), rozwoju nauki oraz w przeprowadzaniu programów satelitarnych. Polska, będąc uczestnikiem kończącego się programu PECS ma bardzo ograniczony dostęp do know-how i wsparcia ze strony ESA, co wyraźnie limituje nasze szanse na stworzenie nowoczesnych technologii, produktów i usług. Ponadto, ponad 80% funduszy przeznaczonych przez Polskę dla ESA wróci do naszego kraju w formie projektów. Tej zasady nie ma w programach Unii Europejskiej (UE), gdzie fundusze zdobywają firmy z tych państw, które posiadają odpowiednią technologię i wiedzę.

- Argument finansowy. W latach 2014 - 2020, w ramach programów UE (głównie "Horyzont 2020"), Polska wyda 495 mln euro (ponad 2 miliardy złotych) na programy kosmiczne, głównie na systemy GMES i Galileo. Niestety, najnowsze szacunki wskazują, że jedynie 5% tej kwoty wróci do Polski w formie projektów dla firm i instytutów. Pozostałe fundusze zasilą firmy i instytuty w innych krajach UE, w większości państw ESA. Oznacza to, że Polska sfinansuje powstanie nowych miejsc pracy, innowacyjności czy produktów w innych państwach, nawet w Grecji (członka ESA). Następnie, jeśli (o co UE zabiega przy finansowanych projektach) wskutek danych projektów wytworzone zostaną rozwiązania o charakterze komercyjnym (np. dla ochrony środowiska czy monitoringu transportu), to Polska będzie zmuszona kupować te produkty lub usługi. W tym przypadku sprawa jest bardzo ważna, gdyż wraz z postępującą informatyzacją oraz zwiększeniem dostępności do technologii satelitarnych, rośnie także zależność do takich produktów czy usług. Zatem - bez uczestnictwa w ESA Polska sfinansuje nowe miejsca pracy w innych krajach UE, a następnie będzie musiała zakupywać wytworzone rozwiązania. Straty Polski łącznie wyniosą zatem więcej niż 495 mln euro.

- Argument polityczny. Tegoroczna Rada Ministrów ESA będzie miała duży wpływ na rozwój europejskiej polityki kosmicznej na kilka lub nawet kilkanaście lat. W trakcie tegorocznej Rady zapadną decyzje co do przyszłości wielu programów, stopnia użytkowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, następcy rakiety Ariane V, współpracy z nowymi członkami ESA oraz sposobie finansowania projektów. Warto tu dodać, że w rozmowach na pełnych prawach będą uczestniczyć Czechy i Rumunia - dwaj najnowsi członkowie ESA. Te państwa już korzystają z obecności w Agencji i prawdopodobnie dzięki postanowieniom Rady uda się im wypracować jeszcze lepszą sytuację dla rozwoju sektora kosmicznego w tych krajach. Jeśli Polska nie dołączy do ESA przed tegoroczną Radą tylko później, to będzie zmuszona przynajmniej przez kilka lat realizować być może niekorzystne dla nas postanowienia.

- Aspekt "przyszłościowy". Do końca nie wiadomo, co się stanie z Polską, jeśli nie zdecydujemy się wejść do ESA w tej chwili. Kolejny program PECS może nie wchodzić w rachubę (a sam w sobie może mieć bardzo negatywny wpływ, co widać na przykładzie Węgier), a brak uczestnictwa w jakimkolwiek programie ESA byłby ewenementem na skalę europejską, gdyż wszystkie inne państwa prowadzą własne programy integracyjne. W opinii wielu analityków Polska w tym przypadku stanie się krajem nie "drugiej prędkości" UE, ale jedynym "trzeciej prędkości". Jednocześnie, Polsce nie uda się w całości odwrócić od sektora kosmicznego, z uwagi na finansowanie programów GMES i Galileo oraz konieczność przyszłościowej modernizacji państwa (korzystającej z zakupionych za granicą produktów i usług satelitarnych).

Z dostępnych informacji wynika, że różne i niezależne od siebie środowiska akademickie, naukowe, przemysłowe oraz biznesowe, także spoza Polski, wysyłają listy do Premiera RP oraz do Ministerstwa Finansów. Te środowiska uważają, że Polska stoi w tej chwili przed niepowtarzalną szansą na unowocześnienie państwa i postawienie na innowacyjność. Dzięki wejściu Polski do ESA możliwe będzie stworzenie nowych miejsc pracy w naszym kraju, wzrost innowacyjności i konkurencyjności naszej gospodarki oraz zmniejszenie zależności od drogich zagranicznych rozwiązań.

Zachęcamy wszystkie osoby do podpisania petycji. Liczymy, że rachunek zysków i strat przekona Ministerstwo Finansów o konieczności wsparcia wejścia Polski do ESA.



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,487 unikalne wizyty