Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:33:20

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Urania Postępy Astronomii nr 3 u czytelników

Astronomia ksiązki slowaKluczowe Urania PA nr 3 - Euro tranzytuje na tle SlońcaPiękna okładka idealnie wpasowała się w to co przykuwa uwagę większości czytelników. Za to jednych i drugich łączy przyzywanie wspaniałych emocji. I to jest w tym najważniejsze. Jeszcze na kilka dni przed tranzytem łamy pisma dostarczyły ostatnie wskazówki jak przygotować się do tranzytu, a nawet jak zobaczyć więcej niż przeciętnie się udaje. Tym samym do grona zainteresowań obserwatorów doszedł Pan Łomonosow, inkluzje oraz masa ciekawych wydarzeń do odczytania.


Pismo otwiera bardzo dobry wstępniak, który czyta się z takim samym zaciekawianiem jak resztę stron tego numeru. Kolejna porcja wspaniale podanej treści o tranzytach, które odegrały wielka rolę w naszym poznaniu kosmosu. Może dzisiaj mówi się o tym już z rozrzewnieniem, ale dzięki temu czytelnicy poznają, że nie zawsze wszystko jest takie oczywiste, nawet w świecie nauki.

W tym roku pojawiły się pięknie wydane astro-kalendarze i Paweł Rudawy z Maciejem Mikołajewskim przedstawiają je i wiele innych zagadnień związanych z kalendarzami, które zawsze spędzały sen z oczu zajmującym się tym astronomom. Przypomina mi się tu kilka artykułów z Postępów Astronomii na ten temat, w tym propozycja reformy kalendarza na przełomie XX i XXI wieku, która niestety nie doczekała się realizacji. A jak kalendarze to i wspomnienia, do których przyznają się laureaci Olimpiady Astronomicznej oraz OMSA. Działalność tych organizmów nie jest łatwa, jak przeczytamy na stronach trzeciego numeru. Ale każdy kto się zmierzy z nimi doświadcza przeżyć jak przy tranzycie, albo i zaćmieniu.

Autorzy wpisów na forach stale podejmują temat zmian w piśmie. Radzą, krytykują, chwalą, słowem żyją pismem, które dla nich bardzo wiele znaczy. I choć trudno jest zmieścić w tych kilkudziesięciu stronach potrzeby wszystkich to efekt tych słów widać z każdym kolejnym numerem.

Tym razem czeka na nas wspaniałe opracowanie tematu "Międzygwiazdowych początków życia". Nie sposób ogarnąć tak potężnego tematu, a co dopiero go wyczerpać, ale zacząć na pewno tak. Jacek Krełowski pokazuje nam w nim jak wypełniają molekuły życia liczne obszary kosmosu. Przepiękne zdjęcia w tym amatorskie dopełniają wysokiej jakości tej lektury.

Astrobazy są nadal gorącym tematem. Trudno się dziwić, bo pomysłów na realizację kolejnych takich przedsięwzięć jest coraz więcej. I kto wie jak szybko doczekamy się ich realizacji. Przy okazji przydadzą nam się liczne rady jak radzić sobie ze sprzętem, który w astronomii wymaga czasami niewyrafinowanego podejścia. Czy w ogródka powstaną astrobazy? Być może jest to jeden z ciekawych pomysłów wart co najmniej zainteresowania. Choć nie zawsze tanio znaczy dobrze. Akurat te czynniki najtrudniej jest pogodzić.

Olsztyn przybliża nam Niebo nad Polską na kolejne dwa miesiące. Z ciekawszych przedsięwzięć do jakich jesteśmy zachęcani przez naszych kolegów to Zakrycie Jowisza przez Księżyc czy badanie bieżącego cyklu słonecznego, który sprawia nam tyle zamieszania.

Całość kończy krzyżówka dla uważnych czytelników i kolekcja pięknych zdjęć naszych kolegów. Mamy nadzieję, że w całości kolorowa Urania PA będzie miłą lekturą dla wszystkich, a jeszcze niezdecydowanych zachęcamy nie tylko do kupienia numeru bieżącego ale do prenumeraty rocznika - wszak za 60zł zdobywamy piękną kopalnię wiedzy do zdobywania na pochmurne noce i dni.



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,826 unikalne wizyty