Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Obszar lądowiska misji Apollo 16 / Credits - NASA/GSFC/Arizona State UniversityZawsze gdy wraca się do tematu Misji Apollo pojawiają się komentarze w stylu Koncepcji Spiskowych, że podobno nas tam nigdy nie było a całość to jedna wielka mistyfikacja. Na przekór wszystkiemu kolejne misje w tym LRO pokazują nam co pozostało po człowieku na Srebrnym Globie, a tylko od nas samych będzie zależało, jak ocenimy ten niebywały wysiłek człowieka by stanąć na bezkresach tego ciała niebieskiego. A kiedy patrzymy na ile nas stać dzisiaj, dostrzegamy, że była to niezwykła przygoda ludzkości. Tak niezwykła, że trudno w nią dzisiaj komukolwiek uwierzyć. chyba nawet samym uczestnikom.
Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter dokonała obserwacji lądowiska misji Apollo 16. Na nowych obrazach, wykonanych z niższej orbity, widać wiele szczegółów, takich jak ślady księżycowego pojazdu, butów astronautów czy pozostawione instrumenty pomiarowe. Widok na lądowisko Apollo 16. Na lewo od krateru znajduje się lądownik tej misji. LRV to księżycowy łazik. / Credits - NASA/GSFC/Arizona State UniversitySonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) od czerwca 2009 roku krąży wokół Księżyca. Od tego czasu LRO wykonała wiele ważnych i interesujących obserwacji powierzchni Srebrnego Globu, w tym także miejsc lądowania misji załogowych i bezzałogowych. W marcu NASA opublikowała serię zdjęć lądowisk misji Apollo 12 i 15 oraz radzieckich Łunochod 1 i Łuna 23/24.
Następnie NASA opublikowała zdjęcia lądowiska misji Apollo 16. Ta wyprawa odbyła się w kwietniu 1972 roku a jej celem były księżycowe wyżyny Descartes. Czterdzieści lat później, w 2012 roku, sonda LRO dokonała obserwacji tego lądowiska. Uzyskane zdjęcia zaprezentowano także w formie nagrania, które prezentujemy poniżej.
Na uzyskanych obrazach widać takie szczegóły jak zestaw instrumentów ALSEP, skały House Rock oraz Shadow Rock, dolny stopień lądownika, ślady pojazdu LRV i wreszcie - ślady astronautów. Zaprezentowane zdjęcia zostały wykonane z wysokości zaledwie 25-30 km, co przełożyło się na rozdzielczość sięgającą 25 cm na piksel.