Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:35:26

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Wielkie Oko ESO

Astronomia sprzęt slowaKluczowe Ten wielki teleskop ESO powstanie w tym samym rejonie co VLT - 45km od czterech teleskopów najbardziej znanych na świecieESO wybuduje największy teleskop optyczno-podczerwony na świecie. Podczas dzisiejszego spotkania w Garching, Rada ESO zaaprobowała projekt Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT), w oczekiwaniu na potwierdzenie czterech tzw. głosów ad referendum, E-ELT rozpocznie działanie na początku następnej dekady.


Organ zarządzający ESO – Rada, spotkał się dzisiaj w siedzibie ESO w Garching w Niemczech. Głównym tematem spotkania było rozpoczęcie Programu Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT) – największego oka świata na niebo. E-ELT będzie teleskopem z 39,3-metrowym segmentowym zwierciadłem, usytuowanym na Cerro Armazones w północnym Chile, niedaleko Obserwatorium ESO Paranal.

Wszystkie Kraje Członkowskie ESO wyraziły już bardzo silne poparcie dla projektu E-ELT (zobacz eso1150). Rada głosowała dzisiaj za rezolucją aprobującą E-eLT i jego pierwszy zestaw instrumentów, w oczekiwaniu na potwierdzenie tzw. głosów ad referendum.

Aby zaakceptować start programu, dwie trzecie Krajów Członkowskich (co najmniej dziesięć) musi zagłosować “za”. Na spotkaniu Rady Austria, Czechy, Niemcy, Holandia, Szwecja i Szwajcaria głosowały za rozpoczęciem programu E-ELT. Cztery kolejne kraje głosowały „za” ad referendum: Belgia, Finlandia, Włochy i Wielka Brytania. Pozostałe cztery Kraje Członkowskie aktywnie działają w kierunku przystąpienia do programu w bliskiej przyszłości.

Zgodnie z uchwałą, wydatki na elementy projektu inne niż początkowe prace budowlane, nie rozpoczną się do momentu, aż wpłaty od Krajów Członkowskich (jak uzgodniono w zasadach finansowania zaaprobowanych przez Radę pod koniec 2011 roku) nie przekroczą 90% z kwoty 1083 milionów euro (w cenach z 2012 roku).

Według bieżącego harmonogramu pierwsze duże kontrakty przemysłowe E-ELT zostaną zaaprobowane, a główne zobowiązania finansowe zrealizowane, w ciągu następnego roku. Powinno to dać wystarczający czas na spełnienie wymaganych warunków: potwierdzeń głosów Belgii, Finlandii, Włoch i Wielkiej Brytanii, dla innych Krajów Członkowskich na przystąpienie do projektu, a dla Brazylii na ukończenie procedury ratyfikacyjnej.

“To doskonała informacja i wielki dzień dla ESO. Teraz możemy iść do przodu zgodnie z harmonogramem tego gigantycznego projektu” powiedział Dyrektor Generalny ESO, Tim de Zeeuw.

Rozstrzygnięto już pierwsze kontrakty dla projektu. Krótko przed spotkaniem Rady podpisano kontrakt na rozpoczęcie szczegółowych studiów projektowych dla stanowiącego duże wyzwanie zwierciadła adaptatywnego M4. Jest to jeden z najdłuższych elementów całego programu E-ELT i jego szybki start jest kluczowy. Więcej szczegółów znajduje się w ann12032.

Zaawansowane prace projektowe w kwestii drogi na szczyt Cerro Armazones, gdzie będzie znajdować się E-ELT, także są realizowane, a część prac budowlanych powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku. Dotyczy to przygotowania drogi dojazdowej na szczyt Cerro Armazones oraz wyrównywanie samego szczytu.

„E-ELT utrzyma ESO na wiodącej pozycji na dekady i doprowadzi do nadzwyczajnych plonów naukowych” stwierdził Prezydent Rady Xavier Barcons.

Więcej informacji
W roku 2012 mija 50. rocznica utworzenia Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 40-metrowej klasy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,925 unikalne wizyty