Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Obłoki srebrzyste Mariusz RudzińskiWczoraj późnym wieczorem pojawiły się pierwsze w tym roku nieśmiałe obłoki srebrzyste czyli tzw NLCS. Tu na pierwszym zdjęciu świecące za sosną słabym błękitnym, elektrycznym światłem. Za Wikipedią: "Polarne chmury mezosferyczne, są rzadko obserwowanymi chmurami widzianymi w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce jest 6-16 stopni poniżej horyzontu. Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi, znajdują się w mezosferze około 75–85 km ponad powierzchnią ziemi.
Obłoki srebrzyste są najczęściej obserwowane późną wiosną i latem.
Na razie jeszcze słabe, nieśmiałe ale wkrótce na pewno będą tak piękne jak dwa i trzy lata temu Dlatego zachęcam wszystkich do spoglądania na północny horyzont pomiędzy godz 23:00 a 01:00 lub nad ranem ok 03:00 a na pewno każdy będzie miał szanse zaobserwować to piękne zjawisko. W zeszłych latach 2009, 2010 pojawiały się dość wysoko nad północnym horyzontem choć częściej zawieszone są nisko ok 15st. Na zachętę wrzucam też kilka zdjęć z lat ubiegłych. Wszystkie wykonane przeze mnie z podwórka lub okolic.